REKLAMA

Małgorzata Grzywa kandydatką na prezydenta Rzeszowa? Przedstawiła program, ale ma problem z rejestracją (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Małgorzata Grzywa, wójt gminy Oświęcim w latach 2010-2014, ubiega się o zarejestrowanie swojej kandydatury na urząd prezydenta Rzeszowa w Miejskiej Komisji Wyborczej. Mimo braku oficjalnego potwierdzenia startu w wyborach, w poniedziałek 10 maja przedstawiła swój program wyborczy.

DSC_8441

Polska 2050 Włodzimierza Zydorczaka, mylona z Ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni, starała się zgłosić swoją kandydatkę, byłą wójt gminy Oświęcim Małgorzatę Grzywę, do wyborów na urząd prezydenta miasta Rzeszowa. Według opublikowanego rozporządzenia z 11 marca 2021 roku, termin rejestracji kończył się 16 kwietnia. Kandydatka nie dostarczyła w tym czasie wymaganych podpisów, ale mimo wszystko nie składa broni.

Jak wiemy, termin wyborów przesunięto z 9 maja na 13 czerwca. Komitet Małgorzaty Grzywy powołuje się na Art. 478. § 3. Kodeksu Wyborczego mówiący o tym, że kandydatów na wójta zgłasza się do gminnej komisji wyborczej najpóźniej w 25 dniu przed dniem wyborów do godziny 24:00. Sztab stwierdził na tej podstawie, że nowy termin rejestracji kandydatów upływa 19 maja.

Uprzejmie informuję, że harmonogram dyżurów MKW w Rzeszowie został podany do publicznej wiadomości na stronach BIP Urzędu Miasta Rzeszowa. Ponadto, termin zgłaszania kandydatów na prezydenta miasta upłynął w dniu 16.04.2021 r., zaś w powyższej części kalendarz wyborczy nie został zmodyfikowany rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 28.04.2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta miasta Rzeszowa w województwie podkarpackim (Dz. U. z 2021 r., poz. 799) – odpowiedział na uzasadnienie sztabu Małgorzaty Grzywy Marek Antas, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie.

 

10 maja o godzinie 16:00 kandydatka wraz ze sztabem udała się do lokalu Miejskiej Komisji Wyborczej w Rzeszowie, jednak komisja nie pełniła w tym dniu dyżuru.

W drugim Rozporządzeniu, z dnia 28 kwietnia 2021 roku, w załączniku będącym kalendarzem wyborczym, nie określono terminu do zgłaszania kandydatów. Jeśli Rozporządzenie w tej sprawie milczy, to obowiązuje ustawa i termin 25-dniowy. Interpretacja tego Rozporządzenia przez Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej, prowadzi do rażącego naruszenia ustawy i ograniczenia praw wyborczych. Manipulacje wyborcze w przedterminowych wyborach Prezydenta Miasta Rzeszowa, są w naszym przekonaniu niezwykle niebezpieczne, ponieważ jeśli przejdą bez echa, mogą zostać wykorzystane jako precedens we wszystkich wyborach kolejnych, z ogólnopolskimi wyborami parlamentarnymi włącznie – twierdzi Włodzimierz Zydorczak, przewodniczący Polska 2050 i pełnomocnik wyborczy Małgorzaty Grzywy.

 

Małgorzata Grzywa ogłosiła w poniedziałek swój program

DSC_8597

10 maja 2021 roku o godzinie 12:00 na Rynku w Rzeszowie Małgorzata Grzywa kandydująca na stanowisko Prezydenta Miasta Rzeszowa z ramienia Komitetu Wyborczego Polska 2050, zaprezentowała swój program wyborczy “Rzeszów 2050 – Okno Unii Europejskiej na bliski i daleki Wschód”.

 

Podstawowym celem programu wyborczego „RZESZÓW 2050” ma być dynamiczny rozwój gospodarczy Rzeszowa, poprzez:

– stworzenie nowych miejsc pracy;

– pozyskanie nowych inwestorów krajowych i zagranicznych;

– rozwój stref aktywności gospodarczej;

– nadanie Rzeszowowi rangi metropolii ponadregionalnej, promieniującej na cały południowy wchód Polski, jako centrum naukowe i kulturalne.

W tym aspekcie ważne jest przywrócenie Miastu Rzeszów ładu urbanistycznego i przestrzennego, aktualizacja planów zagospodarowania przestrzennego oraz opracowanie z udziałem mieszkańców „Strategicznego Programu Rozwoju Miasta Rzeszowa do 2050 roku”.

Nowością będą konkursy na wiceprezydentów Miasta Rzeszowa i inne kluczowe stanowiska w mieście, w których dodatkowe preferencje uzyskają młodzi absolwenci rzeszowskich uczelni.

 

Cztery filary programu:

  1. Przedsiębiorcy. Powołanie Powszechnego Samorządu Gospodarczego Podkarpacia, jako partnera samorządu terytorialnego w procesie rozwoju miasta i regionu.
  2. Młodzież. Powołanie Rady Młodzieżowej przy Prezydencie Miasta. Wprowadzenie konkursów na wiceprezydentów, na stanowiska kierownicze w Urzędzie, do zarządów i rad nadzorczych miejskich spółek komunalnych i na wszystkie kluczowe stanowiska w mieście – z dodatkowymi punktami dla młodych absolwentów uczelni rzeszowskich.
  3. Miasto. Opracowanie strategicznego planu rozwoju Miasta Rzeszowa, w 30-letniej perspektywie (do 2050 roku), sporządzonego przy udziale mieszkańców. Rozwój terenów zielonych w mieście, sportu i rekreacji. Budowa żłobków i przedszkoli, inwestycje w szkolnictwo. Usprawnienie układu komunikacyjnego miasta i aglomeracji rzeszowskiej.
  4. Region. Ponadregionalna funkcja miasta, której nie ma w programie żadnego z pozostałych kandydatów. Przejęcie funkcji, roli i znaczenia dawnego Lwowa.
    1. Rozwój Uniwersytetu Rzeszowskiego i podniesienie go do rangi dawnego Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
    2. Powołanie w Rzeszowie Akademii Kultury i Sztuki Politycznej – dla wychowania ku demokracji młodych obywateli z Polski i krajów Wschodu.
    3. Szerokie otwarcie bram uczelni rzeszowskich dla studentów ze Wschodu – Mołdawii, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Turcji, Armenii, Azerbejdżanu czy Kazachstanu.
    4. Budowa akademików i infrastruktury uczelnianej z udziałem środków unijnych.
    5. Intensyfikacja kontaktów gospodarczych i wymiany handlowej Rzeszowa (i Podkarpacia) ze Wschodem.
    6. Powołanie Opery Rzeszowskiej, kultywującej tradycje Opery Lwowskiej, na bazie istniejącej filharmonii. Intensyfikacja wymiany kulturalnej z Zachodem i Wschodem.
    7. Pozyskanie środków unijnych oraz inwestorów krajowych i zagranicznych, dla realizacji przedstawionego programu.
    8. Rozbudowa lotniska w Jasionce i przekształcenie go w port przesiadkowy i tranzytowy między Unią Europejską, a krajami Wschodu.

 

Źródło: mat. prasowe

Zdjęcia: Komitet Wyborczy Polska 2050

 


12-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)