REKLAMA

Maj będzie należał do studentów! Na KultURaliach będzie się działo!

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski po raz kolejny przygotowuje Podkarpacki Festiwal pn. KultURalia 2015, organizowany w ramach V Podkarpackich Juwenaliów.

studenci

Organizując tegoroczne KultURalia chcemy zostać zapamiętani nie tylko przez niesamowite koncerty, ale również zagwarantować studentom możliwość uczestniczenia w bezpłatnym życiu kulturalnym i sportowym Rzeszowa. Postanowiliśmy zorganizować wydarzenia, które będą trwać przez 2 tygodnie, aby każdy student mógł skorzystać i znaleźć coś dla siebie – mówiła podczas konferencji Karolina Obala koordynator główny III Podkarpackiego Festiwalu Uniwersytetu rzeszowskiego pn. KultURalia.

Całe dwa tygodnie KultURaliów będą pełne wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Wiele z nich pamiętamy z ubiegłych lat – Indeks Kulturalny (zwiedzanie rzeszowskich muzeów), Dni Smakosza (promocje i zniżki w rzeszowskich barach), Oczyma Niewidomych (podróż do świata niewidomych), URond the World (globalna wioska organizowana ze studentami ERAZMUS), Wieczór KultURożerców (seans w kinie) oraz tegoroczne nowościAkademickie Igrzyska, ColoURit czyli „Studencki Festiwal Kolorów”.

To nie koniec, szykują się również kilkudniowe wydarzenia, takie jak: Warsztaty Fotograficzne, YES+, Dni Kampusu Akademickiego Zalesie. Dla całej braci studenckiej i nie tylko, przygotowane również zostaną kino plenerowe, wieczorki muzyczne w rzeszowskich pubach i klubach.

– Ideą stworzenia KultURaliów było wykreowanie festiwalu kultury studenckiej, gdzie rozrywkę dają nie tylko koncerty plenerowe, a także różne inne wydarzenia artystyczne angażujące studentów –podkreślił Prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. prof. UR Wojciech Walat.

Na tym jednak zabawa się nie kończy. Tradycyjną jest barwny korowód, czyli przemarsz studentów ulicami Rzeszowa w celu otrzymania symbolicznego Klucza do Bram Miasta. Podczas korowodu studenci prezentują świat edukacji w sposób bajkowy – jedyny w swoim rodzaju.

Po raz drugi w tym roku Festiwalowi będzie towarzyszył projekt pn. „Student ma Talent”. Konkurs będzie zorganizowany dla wszystkich studentów z Uczelni z całej Polski. „Student ma Talent” możemy przyrównać do programu telewizyjnego „Mam Talent”, jednak realizowanego we własnej autorskiej formule. 19 maja w Instytucie Muzyki odbędzie się Gala Finałowa, na której wystąpi 15 studentów.

studenci 1

Noce koncertowe

Zwieńczeniem III Podkarpackiego Festiwalu KultURalia będą trzy niezapomniane noce koncertowe.

Pierwszego dnia zagrają zespoły disco-polo: Power Play, Basta, After Party.

Drugiego dnia usłyszymy: Pidżama Porno, Le moor, Koniec Świata, Akurat.

W tym roku po raz drugi Uniwersytet Rzeszowski zorganizował koncert patriotyczny, który odbędzie się w ostatni dzień Festiwalu. Muzyka patriotyczna będzie przeplatała się z autorskimi utworami artystów. Będą to takie gwiazdy jak: PIH, Sokół, Sobota,

Święto podkarpackich studentów już po raz piąty odbywać się będzie pod patronatem Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Studenci są niezwykle prężnym środowiskiem, które z jednej strony dąży do zdobycia wiedzy, a z drugiej tworzy własną niepowtarzalną kulturę i w tym zakresie staramy się im pomagać. Polega to nie tylko na wspieraniu integracji środowisk studenckich, ale także promocji środowisk naukowych a dzięki temu promocji samego regionu, ponieważ podkarpackie juwenalia są już znane w całej Polsce. Tak jak w latach poprzednich, w tym roku Sejmik Województwa Podkarpackiego przeznaczył łącznie na V Podkarpackie Juwenalia Studenckie kwotę 150.000 zł  –podkreślił Jerzy Borcz Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego podczas konferencji prasowej KultURaliów.

Wydarzenia odbywać się będą od 11 do 23 maja 2015 r. na Miasteczku Akademickim Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Cichej.

tekst: materiał prasowy

17-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)