REKLAMA

Lotnisko w Turbii wciąż będzie funkcjonować

PODKARPACIE. Lotnisko w Turbii będzie w dalszym ciągu spełniać swoje istotne dla regionu funkcje. Polder zalewowy, który był planowany na jego terenie ostatecznie został zaprojektowany tak, aby nie przeszkadzał w startach i lądowaniach samolotów.

Przeciwko lokalizacji polderu w obrębie lotniska protestował marszałek Władysław Ortyl.

Na zlecenie prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie firma DHI Polska opracowuje Plan Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla Regionu Wodnego Górnej Wisły (PZRP). Na przełomie maja i czerwca br. autorzy ww opracowania przedstawili wstępną koncepcję ochrony doliny Wisły opierającą się na lokalnym podniesieniu obwałowań przeciwpowodziowych i budowie systemu polderów. Lokalizacja jednego z polderów tzw. „San Pilchów” objęła swym zasięgiem teren należącego do Aeroklubu Stalowowolskiego lotniska w Turbii – wyjaśnia Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Przedstawiciele lokalnych samorządów wyrazili głębokie zaniepokojenie tym faktem, gdyż lotnisko Turbia jest niezwykle istotne dla rozwoju gospodarczo – turystycznego gminy Zaleszany. 12 czerwca br. marszałek Władysław Ortyl wystosował do prezesa KZGW w Warszawie swoje stanowisko w którym wyraził sprzeciw wobec zaplanowanej lokalizacji polderu.

30 czerwca 2015 r, w Krakowie odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego PZRP Regionu Wodnego Górnej Wisły, w skład którego wchodzą przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej województw małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego w tym, m.in.: dyrektor RZGW w Krakowie, przedstawiciele wojewodów i marszałków, dyrektorzy WZMiUW-ów oraz przedstawiciele RDOŚ. Interwencja Marszałka Województwa Podkarpackiego okazała się skuteczna, gdyż  firma DHI przedstawiła nową, zweryfikowaną koncepcję lokalizacji czaszy polderu. W aktualnym projekcie obiekt ten nie koliduje już z infrastrukturą aeroklubu, a dodatkowo została zachowana jego funkcjonalność tj. zapewnia zmagazynowanie wymaganej objętości wody. Zarówno przedstawiciele Komitetu Sterującego jak i zaproszeni na spotkanie samorządowcy nie wnieśli zastrzeżeń do nowej lokalizacji polderu „San Pilchów”.

materiały prasowe, fot. nagłówek: flickr.com/Steven Conry

03-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

lotnisko-w-turbii-wciaz-bedzie-funkcjonowac