REKLAMA

Lotnisko w Jasionce w czołówce polskich lotnisk regionalnych!

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego za 2019 rok w funkcjonujących w Polsce lotniskach regionalnych. W grupie poniżej miliona obsłużonych pasażerów pierwsze miejsce zajęło lotnisko w Jasionce.

asdasdad

Foto: rzeszowairport.pl / materiały prasowe

Rok 2019 polskie lotniska regionalne mogą zaliczyć do udanych. Średnia dynamika wzrostu ruchu wyniosła 7,6%. Jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy od średniej dynamiki europejskich lotnisk, która według danych ACI Europe wyniosła 3,3%. Wzrost ruchu w regionach został osiągnięty pomimo niekorzystnych dla rozwoju lotnictwa wydarzeń – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu ZRPL.

Podsumowując 2019 rok Związek Regionalnych Portów Lotniczych podzielił lotniska na dwie grupy. W grupie 1 znalazły się porty, które rocznie obsługują powyżej jednego miliona pasażerów, a w grupie 2 obsługujące poniżej jednego miliona.

Liderem grupy 2 zostało lotnisko w Rzeszowie-Jasionce, gdzie obsłużono 771 tysięcy pasażerów. Podobnie jak przed rokiem, z liczbą około 590 tysięcy pasażerów drugie miejsce przypadło Szczecinowi. Z wynikiem 425 tysięcy pasażerów trzecie miejsce zajęło lotnisko w Bydgoszczy, tym samym wyprzedzając Lublin, który zajął miejsce czwarte obsługując 357 tysięcy osób. Kolejne lokaty przypadły Łodzi – 241 tysięcy pasażerów, Olsztynowi – 154 tysiące i Zielonej Górze – 33 tysiące. Warto dodać, że lotnisko w Rzeszowie jest jednym z dziesięciu lotnisk regionalnych, które uzyskały wzrost ilości obsłużonych pasażerów.

W grupie 1 niekwestionowanym liderem zostało lotnisko w Krakowie, z którego siatki połączeń skorzystało rekordowe 8,41 miliona podróżnych. Na drugim miejscu z liczbą 5,37 miliona pasażerów znalazł się Gdańsk, trzecie były Katowice – 4,84 miliona, następnie – 3,54 miliona, Modlin – 3,1 miliona i Poznań – 2,37 miliona. Kolejność lotnisk w grupie 1, w porównaniu z rokiem 2018, nie zmieniła się.

W minionym roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych lotnisk regionalnych skorzystało w sumie 30,2 miliona podróżnych, to o ponad 2,14 miliona więcej (+7,6%) w porównaniu z 2018 rokiem. Jest to najlepszy wynik w historii krajowych lotnisk regionalnych. Jednocześnie po raz pierwszy przekroczyły one granicę 30 mln pasażerów obsłużonych w skali roku kalendarzowego.

W 2019 roku we wszystkich czternastu polski portach lotniczych obsłużono ponad 49 milionów podróżnych, o 3,2 miliony więcej (+7%) w porónaniu z 2018 rokiem. Lotniska regionalne utrzymały wysoki udział w całości ruchu, który wyniósł 62%. Reszta podróżnych, to jest 38% (18,8 miliona), skorzystała z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie.

Ponad 60% udział lotnisk regionalnych w całości obsłużonego ruchu pasażerskiego w Polsce, świadczy o ważnej roli jaką pełnią lotniska regionalne dla zrównoważonego rozwoju kraju. Prognozy wskazują, że w 2020 roku jeszcze chętniej będziemy latali z regionów, więc kolejne poprawienie rekordu jest realne – podsumowuje Artur Tomasik.

Źródło: Związek Regionalnych Portów Lotniczych / inf. prasowa

15-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

lotnisko-w-jasionce-w-czolowce-polskich-lotnisk-regionalnych-5189-00r2kc