REKLAMA

Lipa z podkarpackiej Dulczy Wielkiej Drzewem Roku 2020

PODKARPACIE. 10. edycję konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja wygrała Lipa świętego Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej w województwie podkarpackim, zdobywając 15346 głosów internautów. To malownicze, samotnie rosnące na skraju pól drzewo. Lipa od lat stanowi natchnienie dla lokalnych artystów, a także zjednoczyła społeczność lokalną w sprawie ustanowienia jej pomnikiem przyrody. W lutym 2021 roku będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

1_54

Foto: Klub Gaja

Trwała zacięta walka pomiędzy miłośnikami Sosny Falenickiej i Lipy św. Nepomucena. Ostatecznie zwyciężyła ponad 150-letnia Lipa z Dulczy Wielkiej w województwie podkarpackim, zdobywając 15346 głosów internautów. Niewiele mniej, bo 14 902 głosy uzyskała Sosna Falenicka z Warszawy, dzięki czemu zajęła drugie miejsce. Jako trzeci na podium stanęli Smutni Bracia z Sosnowca w województwie śląskim z sumą 4043 głosów.

Statuetka Drzewa Roku 2020 trafi w ręce przedstawicieli Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego,  którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do właściciela działki, na której rośnie drzewo. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 9 października 2020 roku w Warszawie podczas inauguracji 18. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

W finale 10. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 80 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 42 506 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 200 000 odsłon.

Można by rzec, że oba drzewa miały bardzo oddany i zdyscyplinowany elektorat. Wygrać może jednak tylko jedno. Gratuluje zwycięzcy świetnej organizacji i nieustępliwości w drodze do pierwszego miejsca. Teraz można już przygotowywać się do bitwy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. Tak właśnie buduje się kapitał społeczny wokół wartości przyrodniczych i społecznych – podsumował tegoroczny konkurs szef Klubu Gaja Jacek Bożek.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2020 – lipa św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej ( gmina Radomyśl Wielki, województwo podkarpackie podkarpackie) – to lipa drobnolistna w wieku około 150-170 lat. Zgłoszona została przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg Podkarpacki w Rzeszowie.

Malownicza, samotna lipa rośnie na skraju rozległych pól. Jej piękno i niezwykłość polega na tym, że nie przypomina innych drzew tego gatunku. Jest przysadzista, posiada szeroką koronę, a najniższe konary łukowato przeginają się niemal do samej ziemi. W krajobrazie typowo rolniczym, pozbawionym większych kompleksów leśnych, a nawet okazalszych drzew, jest swego rodzaju rodzynkiem.  Prawdopodobnie  posadzono ją aby mogła dawać cień pracującym na polu rolnikom.

Obok lipy znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena, patrona powodzian, który cieszy się na tym terenie szczególnym kultem ze względu na pobliską rzeczkę Jamnicę, która często wylewa. I tak te dwa sąsiadujące ze sobą obiekty stały się nierozłączne, a nawet stały się  natchnieniem dla artysty, który uwiecznił je na płótnie. Lipa zjednoczyła także społeczność lokalną w sprawie ustanowienia jej pomnikiem przyrody i poprawienia jej stanu zdrowotnego. W działanie zaangażowało się wiele różnych instytucji, stowarzyszeń i osób prywatnych, łącznie z właścicielem gruntu, na którym rośnie lipa.

Źródło: Klub Gaja / materiały nadesłane

05-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

lipa-z-podkarpackiej-dulczy-wielkiej-drzewem-roku-2020-4070-00r2kc