REKLAMA

Lipa z Podkarpacia Drzewem Europy? Ostatnie dni głosowania!

PODKARPACIE. Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej na Podkarpaciu może zostać Europejskim Drzewem Roku. Głosowanie trwa tylko do końca lutego. Głosować może każdy internauta!

Przechwytywanie_131

Foto: YouTube Epa / screenshot

Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej (gmina Radomyśl Wielki, powiat mielecki, województwo podkarpackie) reprezentuje Polskę w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021. Łącznie o tytuł walczy 14 europejskich drzew, a o zwycięstwie przesądzą, jak co roku, głosy internautów.

Rywalizacja o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2021 od początku lutego. Przed utajnieniem liczby głosów na prowadzeniu były drzewa z Hiszpanii, Rosji i Włoch. Polska Lipa św. Jana Nepomucena zdobyła ponad 26 tysięcy głosów internautów i zajmowała 6. miejscu w konkursie.

Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021 trwa przez cały luty. Wśród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Każdy internauta może oddać jeden głos z jednego adresu e-mail. Aby głos był zaliczony, trzeba zagłosować na dwa drzewa. Głos można oddać TUTAJ.

Wyniki konkursu będą znane 17 marca 2021 roku.

 

 


Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki, w sąsiedztwie pól. Lipa ma około 170 lat, liczy od 15 do 17 metrów wysokości, a w obwodzie pnia 430 centymetrów. Drzewo rośnie obok kapliczki św. Jana Nepomucena – patrona dobrej spowiedzi, spowiedników i penitentów oraz patrona chroniącego przed powodziami i wzburzonymi wodami.

Lipa jest nazywana przez okolicznych mieszkańców „wiejską dobrodziejką”, dawała pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Jak podkreślają członkowie Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego w Rzeszowie, którzy zgłosili drzewo do polskiej edycji konkursu – nietypowa dla lipy uroda wszystkich zaskakuje, a jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. W 2020 roku lipa uzyskała tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja, uzyskując ponad 15 tysięcy głosów internautów.

Źródło: Klub Gaja

25-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)