REKLAMA

Liderzy inwestycji. Pięć samorządów z Podkarpacia w 10 najlepszych

PODKARPACIE. „Wspólnota” opublikowała coroczny ranking, podsumowujący wydatki inwestycyjne w samorządach. Sanoka i powiatu sanockiego w pierwszej 10 nie ma, ale jest województwo podkarpackie, Rzeszów, Krosno, gmina Solina i powiat bieszczadzki.

Dorota Mękarska

Ranking stanowi podsumowanie lat 2018-2020. Jak podkreślają jego autorzy, trudno było ocenić ubiegły rok, ze względu na spadek poziomu inwestycji. Z drugiej strony okazało się, że regres spowodowany pandemią nie był dramatyczny. Do tej pory tylko w czterech latach zanotowano lepsze rezultaty, co pokazuje, że rok 2020 wcale nie był najgorszy.

Województwo podkarpackie na 3. miejscu

W rankingu bardzo dobrze wypadło województwo podkarpackie, zajmując 3. miejsce na 10 samorządów wojewódzkich, tak jak w poprzednim rankingu. Wydatki na inwestycje per capita wyniosły w przypadku podkarpackiego 241,95 zł. Dwa pierwsze miejsca zajmują województwa: podlaskie i świętokrzyskie. Z kolei za Podkarpackiem uplasowały się województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, pomorskie, opolskie, lubelskie, warmińsko-mazurskie i wielkopolskie.

Grafika poglądowa

Jak zauważa „Wspólnota”, wysokie miejsca województw z tzw. ściany wschodniej wiążą się z polityką obecnego rządu. „Trudno nie skojarzyć tego z dodatkowym wsparciem udzielanym tej części Polski w ramach programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej oraz preferencyjnym algorytmem rozdziału środków na regionalne programy operacyjne” – napisali autorzy rankingu.

Rzeszów spadł z 3. miejsca na 5.

Dobrze wypadł też Rzeszów wśród miast wojewódzkich. Znalazł się na 5. miejscu, choć w stosunku do poprzedniego rankingu zanotował spadek z 3. miejsca. Wydatki inwestycyjne naszego miasta wojewódzkiego obliczono na 1938,40 zł per capita. Rzeszów znalazł się za: Opolem, Szczecinem, Gorzowem Wielkopolskim i Krakowem. Z kolei wyprzedził: Gdańsk, Białystok, Toruń, Poznań i Warszawę.

Budowa Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Ustrzykach Dolnych jest jedną z ważniejszych inwestycji powiatu bieszczadzkiego. Foto: archiwum Starostwa Powiatowego w Ustrzykach Dolnych.

Krosno trzyma poziom

Świetne miejsce, bo 2., zajęło Krosno, wśród miast na prawach powiatu, z wydatkami inwestycyjnymi wynoszącymi 3181,57 zł per capita. To można powiedzieć stały trend, gdyż w poprzednim rankingu obejmującym lata 2017-2019 Krosno było tak samo sklasyfikowane. Nasz sąsiad wyprzedzony został tylko przez Świnoujście. Za nim znalazły się: Gliwice, Suwałki, Tychy, Gdynia, Płock, Konin, Sopot i Bielsko-Biała.

W pozostałych miastach bez szału

Z rankingu można wysnuć wniosek, że pozostałe ośrodki miejskie województwa podkarpackiego nie rozwijają się tak dynamicznie jak Krosno i Rzeszów, gdyż w kategorii „inne miasta”, nie ma ani jednego z województwa podkarpackiego. Przodują w tej kategorii: Krynica Morska, Świeradów-Zdrój, Uniejów, Karpacz, Łeba, Rzgów, Łęknica, Dziwnów, Podkowa Leśna i Kłecko.

Stalowa Wola broni honoru Podkarpacia

Jedynym rodzynkiem wśród miast powiatowych z Podkarpacia jest Stalowa Wola, która uplasowała się na 9. miejscu z kwotą 1520,07 zł na wydatki inwestycyjne per capita. W tej kategorii zwyciężyły Polkowice, przed następującymi miastami: Poddębice, Wysokie Mazowieckie, Grodzisk Mazowiecki, Świdnik, Limanowa, Puck, Sucha Beskidzka. Za Stalową Wolą znalazły się natomiast Puławy.

Gmina Solina nie tylko sama inwestuje, ale ściąga też inwestorów. Na zdjęciu budowa kolejki gondolowej w Solinie.

Solina wskoczyła na 7. miejsce i mocno się trzyma

Z gmin wiejskich powody do zadowolenia ma gmina Solina, która znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu wydatków inwestycyjnych polskich samorządów. Zajęła 7. miejsce z wydatkami na poziomie 3746,64 zł per capita. Solina już drugi raz z kolei została tak wysoko sklasyfikowana, ale w stosunku do lat 2016-2018 zrobiła duży skok, bo awansowała z 11. miejsca.

Na zdjęciu Adam Piątkowski. Foto: archiwum redakcji.

– Dziękujemy – to nasz wspólny sukces, który jest motywacją, a jednocześnie zobowiązaniem do dalszej pracy, której efekty będą służyć rozwojowi wspólnoty samorządowej, którą razem tworzymy! – napisał w mediach społecznościowych wójt Adam Piątkowski.

W 10 tylko powiat bieszczadzki

Duży sukces odniósł też powiat bieszczadzki, który w obecnym rankingu, tak jak w poprzednim zajął 6. miejsce, z wydatkami na inwestycje wynoszącymi 507,92 zł per capita. Jest to jedyny powiat z województwa podkarpackiego, który wszedł do dziesiątki. Przed nim znalazły się następujące powiaty: przasnyski, wysokomazowiecki, sokołowski, wrzesiński, leszczyński, Natomiast za powiatem bieszczadzkim znalazły się: powiat janowski, siemiatycki, ostrołęcki i sokólski.

Na zdjęciu Marek Andruch. Foto: archiwum prywatne

– Po raz czwarty z kolei nasz powiat jest w pierwszej dziesiątce powiatów w Polsce w rankingu wydatków inwestycyjnych. Tym razem to miejsce VI – napisał na Facebooku Marek Andruch, starosta bieszczadzki, dziękując wszystkim, którzy udzielali wsparcia powiatowi w pozyskaniu środków finansowych oraz pracownikom starostwa, Zarządowi i Radzie Powiatu. – Dziesiątki milionów złotych, które w ostatnich latach trafiły do naszego powiatu były i są inwestowane w najbardziej egzystencjalne potrzeby mieszkańców: szkoły, drogi szpital i inwestycje prorozwojowe.

Pozostałe miejsca naszych samorządów w rankingu przedstawimy w kolejnej publikacji.

11-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)