REKLAMA

Lekarz z Przemyśla uruchomi własne centrum badawcze nad amantadyną!

PODKARPACIE. Przemyski pulmonolog Włodzimierz Bodnar, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia nie będzie brał udziału w klinicznych badaniach nad amantadyną, zleconych przez rząd. W wyniku tej decyzji lekarz postanowił, że stworzy na Podkarpaciu własne centrum badawcze zajmujące się amantadyną.

Foto: Przychodnia Lekarska Optima Przemyśl / Fb

Jak już pisaliśmy, lek. Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przemyśla, od niemal roku stara się o dopuszczenie amantadyny w powszechnym leczeniu koronawirusa. Przemyski lekarz informował, że w okresie luty-październik 2020 roku udokumentował ponad 100 przypadków wyleczeń z COVID-19, a każdego kolejnego dnia do tej listy dopisywanych było po kilkanaście osób.

Znaczna część ich była o dość ostrym przebiegu. Część chorych miała choroby współistniejące, tak obciążające przy zachorowaniu – zaznaczał Włodzimierz Bodnar.

1 grudnia br. resort zdrowia wydał obwieszczenie, w którym nakazano wydawanie amantadyny tylko przy określonych jednostkach chorobowych. Nie znalazł się wśród nich koronawirus. W połowie grudnia stanowisko ministerstwa zmieniło się. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zlecił badania kliniczne nad amantadyną, a od 21 grudnia lek powrócił do aptek i może być stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi (również wśród chorych na COVID-19).

Tuż przed Wigilią, 23 grudnia, lek. Włodzimierz Bodnar, za pośrednictwem strony internetowej Przychodni Optima w Przemyślu, wydał komunikat, w którym poinformował, że nie znajdzie się on wśród osób pracujących w zespole badającym amantadynę, który powołał rząd, choć wcześniej zapewniano, że miało do tego dojść.

Szanowni Państwo. Ministerstwo Zdrowia zmieniło własną decyzję dotyczącą badań klinicznych nad amantadyną. Pierwotna deklaracja Ministerstwa Zdrowia oznajmiała, że zlecono badania w dwóch niezależnych ośrodkach badawczych. Takie ośrodki zostały już wybrane. Do jednego miałem dołączyć jako doradca i obserwator. W tym ośrodku miał być zastosowany mój schemat leczenia. Byliśmy w trakcie opracowywania wniosku do Komisji Bioetycznej wraz z tym ośrodkiem (oddział pulmonologii). Ustaliliśmy już zasady badania, schematy i przygotowaliśmy większość wymaganej dokumentacji. Niestety w dniu wczorajszym (22.12.2020) zmieniono tą decyzję. Został stworzony tylko jeden ośrodek decyzyjny w Lublinie pod kierownictwem profesora Rejdaka. Z tego powodu stworzony zespół wycofał się z badania nad amantadyną – poinformował lek. Włodzimierz Bodnar.

Przemyski pulmonolog dodał, że postanawia utworzyć własne centrum diagnostyczno-badawcze nad amantadyną, które chce otworzyć w Przemyślu.

W związku z tak odmiennymi decyzjami podejmę działania nad stworzeniem własnego centrum diagnostyczno-badawczego w Przemyślu. Taki ośrodek będzie oparty na badaniach diagnostycznych o najwyższych standardach, czyli między innymi na rezonansie, tomografii i innych obiektywnych badaniach. Takie podejście da niezbite dowody skuteczności leczenia i podniesie ich wiarygodność. Takie badania dadzą wszelkie podstawy do publikacji prac naukowych oraz będą wpływać pośrednio na wdrażanie nowych sposobów leczenia wielu chorób – pisze lekarz z Przemyśla.

Dokładne badania diagnostyczne tego typu nie wymagają ślepej próby, więc nie naraża się pacjentów na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. W obecnej sytuacji uważam, że taki niezależny ośrodek powinien w Polsce zacząć funkcjonować. W pierwszej kolejności będziemy się skupiać na skuteczności leczenia amantadyną w COVID-19 oraz zespołów poCOVIDowych, a także innych jednostek chorobowych – dodaje lek. Włodzimierz Bodnar.

Lekarz z Przemyśla zaapelował o zgłaszanie się do niego chętnych sponsorów. Ruszyła zbiórka pieniędzy oraz rozpoczęto poszukiwanie kadry naukowej. Po więcej szczegółów odsyłamy do oryginalnego komunikatu na stonie przychodni – TUTAJ.

Źródło: red., Przychodnia Lekarska Optima Przemyśl

Oprac. Kacper Ciuba

Zobacz także:

Amantadyna znów dostępna w leczeniu COVID-19!

Naukowcy z Cambridge potwierdzają! Amantadyna może leczyć COVID-19

Minister zdrowia zlecił badania kliniczne nad amantadyną!

Wiceminister uratowany dzięki amantadynie? “Piorunujący efekt”

26-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)