REKLAMA

„Leciała” do Ukrainy, „wylądowała” w Zamościu

KORCZOWA/PODKARPACIE. Mundurowi z przejścia granicznego w Korczowej ujawnili chroniony okaz papugi. Przewożenie przez granicę zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt bez wymaganych dokumentów jest przestępstwem.

Do zdarzenia doszło 17 grudnia w trakcie kontroli podróżnych wyjeżdżających z Polski do Ukrainy przez przejście graniczne w Korczowej.

– Do odprawy zgłosiła się 32-letnia ob. Ukrainy podróżująca samochodem osobowym. Strażnik graniczny kontrolujący podróżnych zauważył w przestrzeni bagażowej klatkę, a w niej papugę. Zgodnie z właściwością o wsparcie poproszono funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, którzy ustalili, że ptak należy do chronionej odmiany mnicha nizinna. Gatunek ten wpisany jest na tzw. listę CITES jako zagrożony wyginięciem. Do przewozu przez granicę wymagane jest specjalne zezwolenie lub świadectwo. Mundurowi z SCS prowadzą dalsze czynności w sprawie. Tymczasem papuga jest już pod opieką pracowników zamojskiego ZOO – poinformował Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

papuga

Za przewożenie przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Źródło: BiOSG

19-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)