REKLAMA

Lech Wałęsa traci honorowe tytuły na Podkarpaciu

REGION. W lutym były prezydent Polski, przywódca podziemnej “Solidarności” – Lech Wałęsa, stracił honorowe tytuły w dwóch miejscach na Podkarpaciu. Po decyzji lokalnych radnych odebrano mu tytuł Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski, przestał on być również patronem Zespołu Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych.

Walesa

Foto: Wikimedia Commons / Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0

11 lutego br. radni na sesji Rady Gminy Majdan Królewski zdecydowali o odebraniu Lechowi Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Majdan Królewski. Za głosowało 10 radnych, 2 było przeciw, również 2 wstrzymało się od głosu.

Głównym powodem odebrania tytułu była wypowiedź Wałęsy, w której określa on śp. Kornela Morawieckiego “zdrajcą”. Głównym wnioskodawcą uchwały był Waldemar Kamiński, przewodniczący Rady Gminy Majdan Królewski.

14 lutego br. po głosowaniu Rady Powiatu Bieszczadzkiego radni uchylili uchwałę z 2012 roku, która nadawała Bieszczadzkiemu Zespołowi Szkół Zawodowych w Ustrzykach Dolnych imię Lecha Wałęsy. Za odwołaniem uchwały było 9 radnych, a przeciw 6. Obecnych na radzie było 15 radnych.

Inicjatorem głosowania był działacz Konfederacji i Ruchu Narodowego Wiesław Sowiński

 

Lech Wałęsa odniósł się do sprawy na swoim Facebooku.

Przyczyną decyzji jest to, że zgodnie z prawem nie można było nadać imienia zespołowi szkół. Imię można nadać jedynie szkołom, które wchodzą w skład danego zespołu szkół.

23-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

lech-walesa-traci-honorowe-tytuly-na-podkarpaciu-5206-00r2kc