REKLAMA

ŁAŃCUT: Jan Paweł II przestał być patronem jednego z osiedli. Tak chcieli radni

ŁAŃCUT / PODKARPACIE. Rada Miasta Łańcuta zdecydowała, że dotychczasowe osiedle Jana Pawła II na osiedle Księże Górki. Łańcuccy duchowni krytykują ten pomysł.

statue-2688277_960_720

Foto: pixabay.com

Teren w Łańcucie, który stał się przedmiotem głosowania, był od 2014 roku nazywany osiedlem Jana Pawła II. Łańcuccy radni zadecydowali, że zmieni on swoją nazwę. Decyzję podjęto na sesji Rady Miasta, która odbyła się 6 listopada. W wyniku głosowania stwierdzono, że miasto powinno oficjalnie przyjąć potocznie używaną przez mieszkańców nazwę Księże Górki.

Zdania łańcucian są podzielone. Z decyzją nie zgadzają się natomiast tamtejsi duchowni.

Informujemy, że nowo powstające osiedle mieszkaniowe w Łańcucie im. Jana Pawła, nie będzie nosić imienia naszego wielkiego Rodaka, bo kilka dni temu obecna Rada Miasta uchyliła decyzję Rady poprzedniej kadencji i bez konsultacji postanowiła, że osiedle będzie się nazywać Księże Górki – czytamy w ogłoszeniach parafialnych parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie.

Przypominamy, że poprzednia Rada przeprowadziła szerokie konsultacje w tym zakresie i umotywowała swą decyzję. Nie możemy uwierzyć, że w naszym mieście, żyją ludzie, którym przeszkadza Jan Paweł II, bo jak inaczej logicznie wytłumaczyć podjętą decyzję. W Łańcucie tradycją jest nazywanie osiedli od nazwy głównych ulic, przebiegających przez to osiedle. Mamy więc osiedle Kardynała Wyszyńskiego, Gen. Maczka, Gen. Sikorskiego, 3-go Maja, Podwale, Podzwierzyniec, Juliusza Słowackiego, itd. Każde z tych osiedli nazwę wywodzi od nazwy głównej ulicy, żadnemu nie nadano innej. Jednak Jan Paweł II nie może być patronem osiedla, które powstaje na ziemi należącej ongiś do Kościoła. To dziwne, bardzo dziwne. Tłumaczenie że przywrócono potoczną i przyjętą już w społeczeństwie nazwę jest nie na miejscu. We współczesną historię Łańcuta wpisała się już nazwa osiedla imieniem Jana Pawła. Decyzja obecnej Rady Miasta jest niezrozumiała – informują księża w dalszej części komunikatu zawartego w parafialnych ogłoszeniach.

15-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

lancut-jan-pawel-ii-przestal-byc-patronem-jednego-z-osiedli-tak-chcieli-radni-7212-00r2kc