REKLAMA

Łagodzenie obostrzeń. Kolejna dostawa szczepionek (VIDEO)

– Najważniejsze jest to, jaki będzie skutek epidemiczny świąt. Liczba zakażonych, wynikająca z tego okresu, będzie znana po 17 stycznia. Proszę Państwa – przestrzegajmy obostrzeń – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. 

Jak podano podczas konferencji. Dzisiejsze wyniki to blisko 4500 nowych zachorowań i 42 zgony. Wykonano ok. 25 tys. badań. To nie są wyniki reprezentatywne. Infrastruktura szpitalna jest cały czas przygotowana. 

– Mamy stabilizację zachorowań w kraju, ale niestety są regiony, gdzie krzywa zachorowań rośnie – tam nie będzie zmniejszana liczba łóżek dla pacjentów covidowych. Na RZZK dokonaliśmy przeglądu obostrzeń, które stosujemy. Proponujemy ich złagodzenie. Chcemy dopuścić możliwość przebywania dzieci na wolnym powietrzu, bez konieczności nadzoru opiekuna.

Szczepienia

– Do wczoraj, do godz. 18, zaszczepiono 50 391 osób. W mediach pojawiają się nieprawdziwe informacje, jakoby duże ilości szczepionki marnowały się. Wyłącznie 26 dawek szczepionki zostało zutylizowanych. Mamy sieć zapewniającą dostęp dla 98,56% populacji. Punkty, w których realizowane będą szczepienia, zlokalizowane są na terenie całego kraju. Ich zdolność do szczepienia to między 3,5 a 4 mln zaszczepionych osób miesięcznie. Nie wszystko jest w naszych rękach. Jedną ze zmiennych jest dostawa szczepionek. Przez pierwsze 3 miesiące możemy liczyć na dostawy 3 producentów: Pfizer, Moderna i CureVac. To daje łącznie 5,88 mln dawek i ok 2,94 mln osób zaszczepionych. Grupa 0 liczy ok. 1 mln osób, a grupa 1 ok. 10 mln osób. Z naszych prognoz wynika, że z grupy 0 ma szansę zaszczepić się ok. 700 tys. osób. Nabór trwa do 14 stycznia. Będziemy musieli stworzyć taki model zarządzania szczepieniami, aby 2,2 mln szczepionek trafiło w sposób sprawiedliwy do wszystkich gmin, z przeznaczeniem dla seniorów, bo to oni są najbardziej narażeni na zachorowanie – przekazywano podczas konferencji. 

foto, video: Kancelaria Premiera / fb
Twitter / Agencja Rezerw Materiałowych

04-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)