REKLAMA

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie: Restrycje sanitarne w Wielkim Tygodniu

RZESZÓW / PODKARPACIE. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie poinformowała duszpasterzy o nowych restrykcjach dotyczących dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach. Przekazano też wskazania dotyczące celebrowania Wielkiego Tygodnia.

biskup-katedra-pusta-1536x1025
Foto: ks. Tomasz Nowak / diecezja rzeszowska

W czwartek 25 marca Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała księżom informacje o obowiązujących od 27 marca do 9 kwietnia br. restrykcjach związanych z dopuszczalną liczbą wiernych w kościołach – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni.

W związku z ograniczoną możliwością udziału wiernych w nabożeństwach, parafie są proszone o przygotowanie transmisji on-line, zwłaszcza liturgii Wielkiego Tygodnia.

W komunikatach zastosowano też prośbę o odpowiedzialne zachowanie wiernych i duszpasterzy, aby nie narażać siebie i innych na zakażenie.

 

Kanclerz Kurii Diecezjalnej przypomniał o dyspensie od obowiązku uczestniczenia we mszach świętych w niedziele i święta nakazane, która została udzielona wszystkim wiernym 5 listopada 2020 roku przez biskupa rzeszowskiego.

 

Zmiany w nabożeństwach w okresie Wielkiego Tygodnia:

 • W Niedzielę Palmową zaleca się użycie uproszczonej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy” bez procesji z palmami poza kościołem.
 • W Wielki Czwartek Mszę Krzyżma w katedrze rzeszowskiej będą sprawować tylko dziekani lub wicedziekani, księża pracujący w instytucjach diecezjalnych oraz księża przeżywający w 2021 roku srebrny lub złoty jubileusz kapłaństwa, a nie jak dotychczas wszyscy księża z diecezji. Nie będzie również tradycyjnej pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza i scholi do katedry.
 • Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg.
 • W Wielki Piątek w Liturgii Męki Pańskiej podczas adoracji Krzyża Świętego tylko przewodniczący liturgii może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali mogą adorować Krzyż Święty przez przyklęknięcie lub skłon z zachowaniem odpowiedniej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez całowanie i dotykanie krzyża.
 • Osoby odprawiające dziewięć pierwszych piątków miesiąca (w kwietniu wypada w Wielki Piątek), które nie będą mogły uczestniczyć w Liturgii Męki Pańskiej i przyjąć Komunii św. wynagradzającej, nie przerywają w ten sposób pierwszopiątkowej praktyki i będą mogły ją kontynuować w kolejnym miesiącu.
 • Aby umożliwić jak największej liczbie wiernych adorację Chrystusa Eucharystycznego w Ciemnicy i Grobie Pańskim, z zachowaniem limitów osób mogących przebywać jednocześnie w kościele, powinno się wydłużyć czas otwarcia świątyń dla wiernych.
 • Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę zaleca się urządzać na placach przykościelnych lub w innych stosownych miejscach na zewnątrz, a nie wewnątrz kościołów. Należy przypominać uczestnikom błogosławieństwa o zachowaniu odpowiedniego odstępu i obowiązku noszenia maseczek ochronnych.
 • Procesje rezurekcyjne po Wigilii Paschalnej albo w poranek Wielkanocny dopuszczalne są tylko na terenie kościelnym.

 

Źródło: Diecezja rzeszowska

26-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

 • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
 • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
 • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.