REKLAMA

RZESZÓW: Kulturalia 2014 – Festiwal ciała i ducha

RZESZÓW. W maju odbędzie się kolejna edycja KultURaliów. Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego po raz kolejny przygotowuje nie trzy dni, a ponad tydzień zabawy w ramach II Podkarpackiego Festiwalu Uniwersytetu Rzeszowskiego „KultURalia 2014”, który jest organizowany w ramach III Podkarpackich Juwenaliów.

ZA NAMI DZIEŃ 1– Ideą stworzenia KultURaliów było wykreowanie festiwalu kultury studenckiej, gdzie rozrywkę dają nie tylko koncerty plenerowe, a także różne inne wydarzenia artystyczne angażujące studentów – mówił podczas konferencji prasowej Prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr hab. prof. UR Wojciech Walat.

Inauguracją festiwalu będzie tradycyjny, barwny korowód, który przejdzie ulicami miasta. Na rynku władze przekażą symboliczne klucze a miasto przejdzie pod władanie studnetów.

KultURalia rozpoczną się z wielką pompą – bezpłatnymi koncertami na miasteczku akademickim Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tym roku będziemy się bawić przy muzyce takich gwiazd jak: Strachy na Lachy, Kamil Bednarek, Luxtorpeda, O.S.T.R. Tegoroczną niespodzianką będzie koncert patriotyczny, który odbędzie się w ostatni dzień części koncertowej Festiwalu.  Samorząd Studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego w tym roku przygotowuje koncert patriotyczny, na którym miałyby wystąpić gwiazdy polskiego Hip Hop’u z autorskim programem nawiązującym do wydarzeń z II wojny światowej. Organizatorzy nieoficjalnie mówią, że jeśli tylko wszystko uda się dopiąć na czas oraz zgromadzą wystarczające środki finansowe, możemy nawet spodziewać się poszerzonej formy koncertu patriotycznego z orkiestrą symfoniczną i chórem w tle.

Fani sportu też znajdą coś dla siebie na tegorocznych KultURaliach. Będą czekać na nich zawody sportowe (szachy, siatkówka, koszykówka, tenis, kajaki nad zalewem, test coopera), pobudka i śniadanie na trawie, warsztaty tańca z ogniem, warsztaty wizażu, pokazy sztuk walki, szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i wiele innych.

Na tym jednak zabawa się nie skończy. Przez cały tydzień będą odbywały się KultURaliowe imprezy.

Wiele z nich pamiętamy z ubiegłego roku – Indeks Kulturalny (zwiedzanie rzeszowskich muzeów), Dni Smakosza (promocje i zniżki w rzeszowskich barach), Oczyma Niewidomych (happening na Uniwersytecie), Global Village (akcja studentów z wymiany ERASMUS), Wieczór KultURożerców (seans w kinie), Spotkania z Teatrem oraz tegoroczne nowości – Uniwersyteckie Dyktando i wieczory muzyczne w rzeszowskich pubach, klubach i Pod Palmą.

W tym roku KultURalia zakończy nowy projekt pn. „Student ma Talent”. Konkurs będzie zorganizowany dla wszystkich studentów z Uczelni Podkarpackich. „Student ma Talent” możemy przyrównać do programu telewizyjnego „Mam Talent”, jednak realizowanego we własnej autorskiej formule. Spośród wszystkich studentów zostanie wyłonionych 15 osób, które zakwalifikują się do gali finałowej, która odbędzie się w ostatni dzień kulturaliów 16 maja w instytucie Muzyki.

– W jury będzie zasiadać m.in. osoba z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa czy też Rektor UR – mówi Klaudia Kornacka.

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wydarzenie trwać będzie od 8 do 16 maja 2014 r.

25-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

kulturalia-2014-festiwal-ciala-i-ducha