REKLAMA

Kto wystąpi na Europejskim Stadionie Kultury? [GWIAZDY KONCERTU GŁÓWNEGO]

RZESZÓW / PODKARPACIE. Znamy gwiazdy Koncertu Głównego, który będzie miał miejsce 21 czerwca na Stadionie Miejskim. W wydarzeniu nie weźmie udziału zagraniczna gwiazda wieczoru.

61163822_392601178007414_8300832547940597760_n

Foto: facebook.com/EuropejskiStadionKulturyPL

Najważniejszym punktem programu Europejskiego Stadionu Kultury jest Koncert Główny, który w tym roku odbędzie się w piątek, 21 czerwca na Stadionie Miejskim w Rzeszowie.

Koncert otworzy zespół Tulia – zjawiskowy zespół wokalny wykonujący nowoczesną muzykę folkową. Cztery młode dziewczyny, śpiewające białymi głosami, występujące w spektakularnych strojach, które inspirowane są strojami ludowymi, to największe objawienie muzyczne 2017 roku. Tulia reprezentowała w tym roku Polskę na konkursie Eurowizji.

To co sprawia, że Koncert Główny ESK jest tak niezwykły, to występy muzycznych kolektywów. Polskie i zagraniczne zespoły spotykają się na scenie w Rzeszowie, aby wykonać unikalne aranżacje swoich utworów. W tym roku w kolektywach wystąpią:

  • Grzegorż Hyży i Navi Band (Białoruś)

Grzegorz Hyży – wokalista, kompozytor i autor tekstów, dwukrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Wydał dwie płyty. Jego utwór “O Pani!” był najczęściej słyszaną polską piosenką w rozgłośniach radiowych w 2017 roku. W 2018 roku zasiadł w fotelu trenerskim polskiej edycji jednego z najbardziej prestiżowych talent show na świecie – Voice of Poland.

Navi Band – zespół założony przez duet – wokalistkę i klawiszowca Kseniyę Zhuk oraz wokalistę i gitarzystę Artyoma Lukyayenko. Wykonują muzykę z gatunków indie, pop, folk. W 2016 roku stworzyli oficjalną piosenkę piłkarskiej reprezentacji Białorusi, „Napierad, Biełakrylyja”. W 2017 roku reprezentowali Białoruś w konkursie Eurowizji z piosenką „Historyja Majho Zyccia”, pierwszą w historii konkursu piosenką wykonaną w języku białoruskim. Navi często koncertuje po świecie, w tym również w Polsce.

  • Natalia Kukulska i Shuma (Białoruś)

Natalia Kululska – jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek. Obdarzona charakterystycznym głosem, ogromną charyzmą i oryginalnym wizerunkiem scenicznym. Autorka tekstów, współautorka muzyki i producentka muzyczna. W swojej karierze nagrała 9 solowych albumów, z których większość osiągnęła status złotej, platynowej lub multiplatynowej płyty. Jej piosenki wielokrotnie zdobywały status “Przeboju roku” ogólnopolskich stacji radiowych, a sama Artystka nagrodzona została m.in. Muzyczną Indywidualnością przez Telewizję Polską, Telekamerą dla Wokalistki Roku, Grubą Rybą Radia Kolor, Gwiazdą Dobroczynności czy Fryderykiem.

SHUMA – aktualnie największe objawienie białoruskiej sceny muzyki elektronicznej. Niezwykle oryginalny zespół, którego album „Zhnivo” został ogłoszony płytą roku przez modny i opiniotwórczy portal BeeHype. Zespół ma w swoim dorobku prestiżowe nagrody takie jak: Album Roku, Najlepszy Album Elektroniczny, Najlepszy Białoruski Album. W swojej twórczości urzekający mix elektroniki i brzmień klubowych łączą z tradycyjnym śpiewem i muzyką ludową. Bity i sample przywodzą na myśl najlepsze wzorce z elektronicznych scen Berlina lub Londynu, zaś etniczny wokal i teksty śpiewane w języku białoruskim to oryginalne wyróżniki grupy.

  • The Dumplings i Luna (Ukraina)

The Dumplings – wyjątkowy zespół muzyczny wykonujący muzykę z gatunków elektronika, alternatywa i pop. Tworzą go młodzi i niezwykle utalentowani artyści: wokalistka i instrumentalistka Justyna Święs oraz muzyk i producent Kuba Karaś. Okrzyknięci fenomenem Internetu po publikacji swojej twórczości na kanale YouTube. The Dumplings grało na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Open’er Festival czy Off Festival. Występowali również na festiwalach showcase’owych w Wielkiej Brytanii – Liverpool SoundCity oraz The Great Escape w Brighton, reprezentując rodzimą branżę muzyczną przed światowym gronem specjalistów. Mimo bardzo młodego wieku na swoim koncie mają już aż dwie złote płyty. Ich występy to gwarancja jakości i charakterystycznego brzmienia, dlatego The Dumplings przyciąga na swoje koncerty tłumy fanów.

Luna – zespół muzyczny piosenkarki Christiny Gerasimovej, założony w Kijowie. Magazyn Vogue nazwał projekt „obliczem ukraińskiej rewolucji muzycznej”. Wokalistka porusza się w stylistyce indie pop i delikatnej elektroniki. Christina to autorka tekstów i muzyki, modelka, a w przeszłości również utalentowany fotograf. Jej teledyski cieszą się wielką popularnością na YouTube osiągając wielomilionowe wyświetlenia – Krytycy z rosyjskiego magazynu Rolling Stone docenili jej twórczość za oryginalne połączenie elektroniki i melancholijnego nastroju oraz ciekawe inspiracje latami 90tymi i popkulturą tamtych czasów.

  • O.S.T.R i Vali Boghean (Mołdawia)

O.S.T.R. – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych artystów hiphopowych w Polsce. Muzyk, producent, instrumentalista oraz raper. Niezwykła osobowość sceniczna. Na krajowej scenie hiphopowej osiągnął już praktycznie wszystko. Jako pierwszy w tym środowisku wykorzystał zespoły instrumentalistów grających na żywo podczas koncertów typowo hiphopowych. Wydał 20 autorskich albumów muzycznych. Jego płyty uzyskały 7 platynowych i 6 złotych odznaczeń, w tym jedna podwójnej i jedna potrójnej platyny. O.S.T.R. został doceniony w licznych konkursach i plebiscytach – jest laureatem nagrody Bestseller Empiku 2016, jest również czterokrotnym laureatem nagrody Fryderyków oraz laureatem nagrody kulturalnej Onetu O!Lśnienia 2016 w kategorii muzyka popularna.

Vali Boghean – uznany wokalista, kompozytor, muzyk i instrumentalista z Mołdawii. Występuje solo jak również ze swoim zespołem. Wielokrotnie nagradzany na prestiżowych konkursach muzyki folkowej, takich jak chociażby Festiwal Kultury Mołdawii w Edinet, Festiwal Muzyki Ludowej z Nasaud w Rumunii czy Festiwal Folklorystyczny Maria Tănase w Rumunii. Na swoim koncie ma również nagrania w klimacie etno-jazz z projektem „SeaZONE”. Współpracował następnie z innymi uznanymi artystami obracającymi się w tym gatunku, między innymi z gruzińskim zespołem The Shin czy mołdawskim Transbalcanica. W 2009 roku Vali Boghean założył swój własny zespół – Vali Boghean Band, który wykonuje fuzję gatunków takich jak bałkański jazz, etniczna europejska muzyka wschodu, muzyka orientalna i cygańska wraz z elementami klasycznymi i nowoczesnymi.

Koncert poprowadzi znana wokalistka – BOVSKA – jedno z największych muzycznych objawień 2016 roku. Pierwszy nakład jej debiutanckiej płyty “Kaktus” wyprzedał się̨ w dwa dni, zyskując status Złotej Płyty, a jej utwory jeszcze przed premierą albumu biły rekordy popularności w Internecie, gdzie dotychczas odtworzono je ponad 20 milionów razy.

BOVSKA ma za sobą występy na najważniejszych Festiwalach w kraju: Open’er Festival, Orange Warsaw Festival, Slot Art. Festiwal i Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Artystka od początku zachwyca swoim wyrazistym, rozpoznawalnym wizerunkiem scenicznym. Oprawa wizualna jej projektów jest dopracowana i przemyślana – od konceptualnego wydawnictwa, poprzez stronę internetową i serię kameralnych nagrań, aż po imponujące muzycznie i scenograficznie koncerty. Oprócz komponowania Bovska zajmuje się grafiką, jest ilustratorką a także projektuje wzory na ubrania. W kolaboracji z Pawłem Nolbertem zaprojektowała okładkę swojej debiutanckiej płyty.

Źródło: Estrada Rzeszowska

29-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

kto-wystapi-na-europejskim-stadionie-kultury-gwiazdy-koncertu-glownego-9209-00r2kc