REKLAMA

Kto winny podtopieniom w Rzeszowie? List otwarty prezesa Wód Polskich

RZESZÓW / PODKARPACIE. Trwa spór o to, kto jest winny ostatnim podtopieniom na terenie Rzeszowa. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa prezydent Tadeusz Ferenc krytykował działania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na terenie miasta. W odpowiedzi prezes Wód Polskich wystosował list otwarty do Tadeusza Ferenca, w którym oskarża Urząd Miasta Rzeszowa o złe zarządzanie gospodarką wodną w mieście.

konf1709-4

Foto: kzgw.gov.pl

Na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa prezydent miasta Tadeusz Ferenc w ostrych słowach wypowiadał się o działaniach Wód Polskich, które nazywał między innymi “beznadzieją” i “kpiną”. Podczas sesji kierownik nadzoru wodnego Wód Polskich w Rzeszowie zdał roczny raport na temat działań Wód Polskich na terenie miasta.

Władze rzeszowskiego magistratu stwierdziły, że Wody Polskie wydają za mało pieniędzy na inwestycje w rzeszowską gospodarkę wodną, a ich nieodpowiedzialność mogła doprowadzić do wiele poważniejszych skutków niż ostatnie podtopienia, które szczególnie dotknęły mieszkańców południowej części Rzeszowa.

Bierny na zarzuty nie pozostał prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który wyraził stanowczy sprzeciw w stosunku do stanowiska ratusza. – Stanowczo sprzeciwiam się wskazywaniu, iż Wody Polskie są odpowiedzialne za podtopienia występujące na terenie Rzeszowa. Rzeczywistą przyczyną tych zjawisk jest złe zarządzanie gospodarką wodną realizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa – stwierdza Przemysław Daca.

Poniżej pełna treść listu otwartego prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysława Dacy do prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca (zapis oryginalny):

Szanowny Panie Prezydencie!

Jako Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie informuję, że od momentu powstania Wód Polskich w 2018 r., kwoty inwestowane w ochronę przeciwpowodziową na Podkarpaciu znacznie się zwiększyły. W kolejnych latach przedstawiały się następująco:

  • w 2018 r. – 26 753 600,20 zł,
  • w 2019 r. – 54 914 125,14 zł.

W 2020 roku planowane są inwestycje o wartości: 130 898 354,00 zł

Jednocześnie zaznaczam, że na posiedzenie Rady Miasta Rzeszowa w dniu 7 lipca br., gdzie Pan Prezydent podał niezweryfikowane dane dotyczące inwestycji z zakresu gospodarki wodnej, nie został zaproszony Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który mógłby przedstawić działania Wód Polskich w całym regionie. Zatem publiczne, wielokrotne wyrażanie dezaprobaty z powodu nieobecności na sesji przedstawicieli dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, uważam za bezpośrednio godzące w dobre imię Wód Polskich.

W spotkaniu uczestniczył kierownik podstawowej jednostki Wód Polskich, czyli Nadzoru Wodnego, który zgodnie z ustawą Prawo wodne był uprawniony do przedstawienia zakresu informacji ograniczonego jedynie do działalności Nadzoru Wodnego. Informacje zostały przedstawione rzetelnie i fachowo. Nie ma mojej zgody na publiczne dyskredytowanie i podważanie kompetencji pracownika Wód Polskich, który był gościem zaproszonym na sesję Rady Miasta.

Stanowczo sprzeciwiam się również wskazywaniu, iż Wody Polskie są odpowiedzialne za podtopienia występujące na terenie Rzeszowa. Rzeczywistą przyczyną tych zjawisk jest złe zarządzanie gospodarką wodną realizowane przez Urząd Miasta Rzeszowa, w tym brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, postępująca zabudowa dolin rzecznych, uszczelnianie zlewni oraz brak kanalizacji deszczowej powiązanej z zabudową terenów zielonych. Wszystko to może przyczyniać się do wzrostu ryzyka powodziowego na terenie stolicy Podkarpacia.

Jednocześnie zaznaczam, że w 2019 roku Wody Polskie przeznaczyły na utrzymanie i konserwację infrastruktury na terenie miasta Rzeszowa ponad 5 mln zł. Zatem nieprawdziwe są informacje, jakie Pan Prezydent podał podczas posiedzenia Rady Miasta Rzeszowa w dniu 7 lipca br., informując publicznie o kwocie 264 tys. zł. Jako Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie stanowczo sprzeciwiam się posługiwaniu się niezweryfikowanymi danymi oraz rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji przez urzędników administracji samorządowej.

Mając na uwadze misję Wód Polskich oraz bezpieczeństwo mieszkańców Podkarpacia wyrażam nadzieję, że Pan Prezydent zweryfikuje swoje stanowisko i podejmie kroki w celu nawiązania dialogu oraz współpracy z Wodami Polskimi. Ochrona przeciwpowodziowa jest bowiem zadaniem powierzonym przez ustawodawcę do realizacji przez organy administracji rządowej, jak i samorządowej.

Z poważaniem,

Przemysław Daca

Prezes Państwowego Gospodarstwa

Wodnego Wody Polskie

Źródło: red., materiały nadesłane

11-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

kto-winny-podtopieniom-w-rzeszowie-list-otwarty-prezesa-wod-polskich-316-00r2kc