REKLAMA

KSW nr 2 w Rzeszowie z tytułem: “Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie zdobył tytuł “Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. To jeden z dwóch szpitali z województwa podkarpackiego, jakie brały udział w II edycji programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”.

ywienie kliniczne

Foto: mat. nadesłane

 

Dobiegła końca II edycja programu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”.

Do programu zgłosiło się 58 placówek z całej Polski. Rada ekspertów, po zakończeniu certyfikacji nagrodziła 19 szpitali. Wśród laureatów znalazł się jeden szpital z terenu województwa podkarpackiego – Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Oficjalne wręczenie certyfikatów odbyło się 11 czerwca podczas zjazdu POLSPEN.

 

Leczenie przez żywienie szansą na szybszy powrót do zdrowia

Żywienie kliniczne polega na podawaniu odpowiednich dawek substancji odżywczych (energii, białka, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody) w postaci płynnych diet doustnych lub sztucznego odżywiania (żywienie dojelitowe lub pozajelitowe). Odpowiedni dobór diety i sposobu jej podania pozwala poprawić lub utrzymać stan odżywienia pacjenta, a w wielu przypadkach jest gwarancją szybszego powrotu do zdrowia.

Niestety, w praktyce bardzo często nie zwraca się uwagi na stan odżywienia chorych, a leczenie żywieniowe jest rozpoczynane lub jest prowadzone za krótko i za późno.

 

Program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” ma na celu upowszechnianie w polskich szpitalach dobrych praktyk żywienia klinicznego.

Organizatorem programu jest Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), a swoim patronatem program objęli: Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Naczelna Izba Aptekarska, Polska Federacja Szpitali, Polska Unia Szpitali Klinicznych, Stowarzyszenie Apetyt na Życie oraz Farmakoekonomika Szpitalna.

 

Rzeszowski szpital wśród nagrodzonych placówek

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

– Placówka ta spełnia wysokie standardy w żywieniu klinicznym co z pewnością ma wpływ na szybszy powrót pacjentów do zdrowia oraz lepsze rokowania w chorobach przewlekłych. W szpitalu leczenie żywieniowe jest dostępne dla każdego pacjenta ze wskazaniami i jest dostosowane do indywidualnych potrzeb chorego – podkreśla prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk.

– Jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem certyfikatu „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia  Klinicznego”, to wyróżnienie jest wyrazem uznania dla wszystkich zajmujących się żywieniem klinicznym w naszym szpitalu, a także inspiracją do nowych działań w tej dziedzinie. Mamy nadzieje na dalszy rozwój leczenia żywieniowego w naszym ośrodku – podsumowała lek. Ewa Chrzanowska-Kler, Przewodnicząca Zespołu Żywieniowego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. św. Jadwigi Królowej, podczas uroczystego wręczenia certyfikatów.

 

Program Certyfikacji – potwierdzenie najwyższych standardów w żywieniu klinicznym

Aby wziąć udział w programie, szpital musi wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie zgodnie z kryteriami spełnić liczne wymagania, które w kolejnym etapie są weryfikowane przez Radę Ekspertów, podczas wizytacji. Po niej przyznają oni szpitalom punkty za poszczególne kryteria, a ich ilość decyduje o przyznaniu certyfikatu.

Otrzymanie certyfikatu, który potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie leczenia żywieniowego oraz możliwość zapewnienia każdemu pacjentowi z ryzykiem żywieniowym odpowiedniej opieki hospitalizacyjnej jest przyznawany na okres 2 lat.

 

Źródło: mat. nadesłane

 

17-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (1)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Scosselon2022-08-19 16:51:24
0 0
Cialis Cagliari buy stromectol ivermectin