REKLAMA

Kredyt gotówkowy. O tych kosztach musisz pamiętać

Dobra passa w branży kredytów gotówkowych trwa. Według danych BIK pod koniec czerwca 2018 roku co drugi Polak miał na swoim koncie aktywne zobowiązanie tego typu. Zanim jednak sięgniemy po tę formę finansowania, warto przyjrzeć się kosztom jakie czekają nas po podpisaniu umowy.

W standardowe koszty kredytu wchodzą takie składowe jak: odsetki, prowizja, ubezpieczenie oraz dodatkowe opłaty naliczane np. za usługi wymagane do uruchomienia kredytu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej każdemu z tych elementów.

Prowizja za udzielenie kredytu

Prowizja, to nic innego, jak wynagrodzenie dla banku za udzielenie nam finansowania. W zależności od wybranej oferty, bank może wymagać, aby klient koszty te opłacił jednorazowo, bądź też doliczy je do wysokości miesięcznych rat.

Wysokość prowizji często owiana jest tajemnicą. W materiałach reklamowych banki zwykle informują, że prowizja może wynosić np. “do 20%” bądź też podają procentowe “widełki”. Ostateczną wysokość prowizji klient pozna dopiero podczas indywidualnego spotkania z konsultantem banku.

W ofertach wielu banków dostępne są niekiedy kredyty bez prowizji. Mogłoby się zatem wydawać, że dla klienta będzie to dużo tańsze rozwiązanie. Korzystając z kalkulatora kredytów gotówkowych szybko przekonamy się jednak, że koszty te banki zwykle próbują sobie zrekompensować w postaci innych opłat.

Oprocentowanie

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim oprocentowanie kredytów gotówkowych nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej, ustalanej przez Narodowy Bank Polski. Aktualnie, odsetki od kredytów gotówkowych nie mogą być zatem wyższe niż 10% w skali roku.

Większość dostępnych na rynku ofert to produkty z oprocentowaniem stałym – niemniej jednak zdarzają się także propozycje kredytów, gdzie oprocentowanie ma charakter zmienny. Porównując kredyty online na ekredyt24.com.pl możesz sprawdzić jakie oprocentowanie kredytu gotówkowego oferuje każdy z obecnie działających na polskim rynku banków.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie kredytu to opcja, która przydaje się w przypadku niespodziewanych wypadków. Choroba czy utrata pracy to sytuacje, w które mogą zdemolować nasze finanse. W takich momentach często nie jesteśmy w stanie sprostać obciążeniu, jakim jest kredyt gotówkowy. Posiadając ubezpieczenie, w zależności od wybranego pakietu i jego warunków, możemy uzyskać pomoc w uregulowaniu całości bądź części długu.

Zakup ubezpieczenia do kredytu gotówkowego ma charakter dobrowolny. Bank nie może nas zatem zmusić do wyboru tego produktu. Decydując się na wybór kredytu z ubezpieczeniem pamiętajmy, że takie posunięcie z pewnością zwiększy miesięczne koszty obsługi naszego zobowiązania.

Opłaty dodatkowe

Banki często stosują różne zabiegi, aby klienta przychodzącego po kredyt gotówkowy związać ze sobą także za pomocą innego produktu. Tym samym otrzymanie atrakcyjnych warunków kredytu często wiąże się z koniecznością otwarcia rachunku osobistego, lokaty bądź też wyrobienia karty kredytowej. Każdy z takich produktów generuje zwykle dodatkowe koszty po stronie kredytobiorcy.

Poszukując kredytu gotówkowego warto zatem sprawdzić, czy interesująca nas oferta posiada dodatkowe wymogi. Jeśli tak, szacując koszty naszego zobowiązania weźmy pod uwagę także opłaty za wymagane do uruchomienia kredytu produkty finansowe.

Podsumowując

Aby uzyskać orientacyjną wiedzę o kosztach kredytu warto korzystać z porównywarek finansowych. Na podstawie określonych przez nas parametrów narzędzia te wskażą, która instytucja oferuje najtańszy kredyt. Ostateczne koszty zobowiązania poznamy jednak dopiero po osobistym spotkaniu z konsultantem banku i uważnej lekturze umowy kredytowej.

Skrupulatnie przeanalizujmy ten dokument i sprawdźmy, nie tylko jak kształtują się koszty wybranego przez nas kredytu, ale także czy bank nie nalicza dodatkowych opłat, których wcześniej nie byliśmy świadomi. Tylko takie działanie da nam pełną wiedzę na temat kosztów danego zobowiązania i uchroni przed podpisaniem niekorzystnej umowy kredytowej.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

20-12-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook