REKLAMA

Krajowy Plan Odbudowy. 42 mld złotych dla Podkarpacia? (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa Władysław Ortyl oraz p.o prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak mówili w środę o kwocie 770 miliardów złotych w ramach Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej, z czego 42 miliardy złotych mogą trafić na Podkarpacie, a 4 miliardy złotych do Rzeszowa. Podobne konferencje na temat Krajowego Planu Odbudowy odbyły się w wielu częściach kraju.


13_4

– Stoimy przed historyczna szansą, dzięki negocjacjom prowadzonym przez premiera RP Mateusza Morawieckiego. Ważne jest , aby pieniądze te mogły trafić do Polski, aby tak się stało uchwałę podjąć musi polski parlament – mówiła podczas konferencji prasowej  wojewoda Ewa Leniart.

– Z tej ogromnej kwoty ponad 42 mld złotych może trafić na Podkarpacie, z tego 4 mld złotych do miasta Rzeszowa – podkreślała wojewoda.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl stwierdził, że jest to ważny moment dla mieszkańców regionu.

– To jest wielka szansa, ale także wielkie wyzwanie. Bo to do nas należy proces planowania i  myślenia projektowego, co dla mnie osobiście jest wyzwaniem ale też przyjemnością. Bo to my dostajemy możliwość, aby planować, później aplikować, wdrażać a następnie z ejfektów tych działań i projektów korzystać  – podkreślał gospodarz regionu. – Samorząd województwa od roku intensywnie pracuje nad założeniami do KPO, myślimy o konkretnych projektach.  To jest wielka szansa, ale musimy temu sprostać, tak, aby być przygotowanym i mieć dobre projekty, które będą świetnie przygotowane do absorbcji środków – zaznaczał marszałek Ortyl, nie ukrywając emocji.

 

Marszałek mówił o tym, że Zarząd Województwa do KPO zgłosił 71 projektów o wartości ponad 29 miliardów złotych oraz przypomniał, że po wstępnej weryfikacji projektu KPO uwzględnionych zostało 18 projektów województwa podkarpackiego, na łączną kwotę ponad 6,5 miliarda złotych.

To projekty dotyczące podmiotów leczniczych, uzdrowisk, linii kolejowych, taboru kolejowego, termomodernizacji budynków. Częściowo w inwestycje wskazane w projekcie KPO wpisuje się 9 kolejnych projektów województwa podkarpackiego z obszarów  zdrowia oraz projektów badawczych i innowacyjnych.

– Musimy być tak przygotowani, aby projekty które będą realizowane wpływały na rozwój kraju i regionu, na rozwój odporności naszej gospodarki, tak aby ewentualne kolejne kryzysy nie dewastowały naszego życia gospodarczego – mówił marszałek Ortyl, dodając, że  w środkach tych widzi szansę na budowę szpitala uniwersyteckiego oraz Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dzieci.  

Do tego programu będą mogły aplikować samorządy różnych szczebli, ale także przedsiębiorczy i uczelnie.  

 

– Chcielibyśmy, aby do tego programu trafiły takie zadania jak obwodnica południowa Rzeszowa oraz inwestycja przy połączeniu ulic Warszawskiej z Krakowską. To ogromne wielomilionowe inwestycje – dodał Marek Bajdak p.o. prezydenta miasta Rzeszowa

04_9

 

Środki z UE mają być impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. Na Podkarpacie ,tylko w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, trafiło ponad 2 miliardy 114 milionów euro.  

Do tej pory, dzięki środkom unijnym z różnych programów rozbudowane zostało Podkarpackie Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie, zrealizowano inwestycje w zakresie budowy drogi ekspresowej S19 na północ od Rzeszowa oraz prace remontowo-konserwatorskie na Zamku w Łańcucie.

Korzyści ze środków europejskich przeznaczane są na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki.

 

Źródło: Aleksandra Gorzelak – Nieduży, biuro prasowe UMWP

Zdjęcia: Michał Mielniczuk / rzecznik wojewody podkarpackiego

 


28-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.