REKLAMA

KOSINA. 16-latek chciał zamordować małżeństwo! Odpowie jak dorosły

KOSINA / PODKARPACIE. Dwa lata temu 16-letni wówczas Mateusz M. włamał się do jednego z domów w Kosinie koło Łańcuta i zaatakował nożem małżeństwo. Ranieni przez napastnika cudem uszli z życiem. Końcem czerwca br. sąd stwierdził, że Mateusz M. odpowie za podwójne usiłowanie zabójstwa jak dorosły. Grozi mu 25 lat pozbawienia wolności.

morderstwo
Foto: pixabay.com

17 czerwca br. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 18-letniemu mieszkańcowi powiatu łańcuckiego Mateuszowi M., którego oskarżono o podwójne usiłowanie zabójstwa.

28 lipca 2019 roku nastolatek zaatakował Krzysztofa F. oraz Joannę P., zadając im uderzenia nożem w okolice klatki piersiowej, jak też brzucha, powodując u nich obrażenia ciała w postaci urazu wielonarządowego, w tym licznych ran kłutych, skutkiem czego spowodował ciężki uszczerbek na ich zdrowiu.

Z uwagi na fakt, że Mateusz M. w chwili popełniania zarzucanych mu czynów miał 16 lat, początkowo w tej sprawie Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie wszczął postępowanie wobec nieletniego Mateusza M. Następnie 28 maja 2020 roku łańcucki sąd przekazał sprawę nieletniego Mateusza M. do dalszego prowadzenia prokuratorowi.

Nastolatek został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które korespondują z zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.

 

Na potrzeby niniejszego postępowania nieletniego Mateusza M. poddano badaniu sądowo-psychiatrycznemu przez biegłych psychiatrów i psychologa. Według biegłych Mateusz M. nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym, ani stosowania innych środków leczniczych. W ocenie biegłych oskarżony w czasie czynu miał zachowaną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem. Ponadto zarówno stopień rozwoju oskarżonego, jego właściwości i warunki osobiste w dniu popełniania czynu zabronionego przemawiają za odpowiedzialnością na zasadach określonych w Kodeksie karnym – przekazuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Według biegłych stan zdrowia psychicznego Mateusza M. pozwala mu na udział w czynnościach procesowych oraz prowadzenie obrony w sposób samodzielny.

 

Sprawcy grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej Mateusz M. jako nieletni był karany za utrwalanie wizerunku nagiej osoby, tj. przestępstwo z art. 191a § 1 kodeksu karnego.

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie

 

11-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)