REKLAMA

KORONAWIRUS. Rzeszowscy policjanci apelują, by pozostać w domach! (WIDEO)

|

KORONAWIRUS. Rzeszowscy policjanci apelują, by pozostać w domach! (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od 25 marca br. w związku z epidemią koronawirusa obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające na terenie całego kraju ograniczenia w poruszaniu się w przestrzeni publicznej. W działania na tym polu od kilku tygodni zaangażowane są wszystkie służby, w tym również Policja. Do jej zadań należy kontrolowanie przestrzegania obowiązku poddania się kwarantannie, nadzorowanie przestrzegania zakazów wynikających z zapisów rozporządzenia, ale również informowanie społeczeństwa o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą grupowanie się ludzi.

303-205947

Foto: KMP Rzeszów / Policjanci nadający z radiowozu komunikat o obowiązujących ograniczeniach

Rzeszowscy policjanci informują, że w związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie, w naszym kraju nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Najważniejsze ograniczenia dotyczą:

  • komunikacji publicznej, w autobusie może jechać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących,
  • nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez, czy zebrań oprócz spotykań z najbliższymi,
  • uczestnictwa w uroczystościach religijnych – w obrzędach religijnych nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę,
  • ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników oraz środków dezynfekcji.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy, czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb – takich jak zakupy spożywcze, zakup lekarstw czy opieki nad bliskimi.

Od początku obowiązywania rozporządzenia policjanci zaangażowani są w działania mające egzekwować wprowadzone ograniczenia. Policjanci kontrolują miejsca zwyczajowego wypoczynku mieszkańców Rzeszowa m.in. bulwary. Będą zawracać szczególną uwagę na osoby nieprzestrzegające zakazu grupowania się w liczbie powyżej 2 osób. Funkcjonariusze drogówki kontrolują środki komunikacji publicznej, sprawdzając czy liczba przewożonych pasażerów nie przekracza połowy ilości miejsc siedzących. Tylko w czwartek skontrolowali kilkanaście autobusów – nie ujawnili naruszeń obowiązujących nakazów.

Należy jednak pamiętać, że wprowadzone ograniczenia mają poprawić bezpieczeństwo ludzi, a nie są skierowane przeciwko nim. Dlatego policjanci prowadzą działania informujące. Wykorzystywane są do tego urządzenia nagłaśniające.

Z jeżdżących po rzeszowskich ulicach radiowozów podawane są komunikaty informujące o wprowadzonych ograniczeniach i zachęcające do pozostawania w domach i mieszkaniach – nie opuszczania ich bez uzasadnionej potrzeby. W komunikatach apelujemy o niegromadzenia się oraz ograniczanie kontaktu z innymi osobami, co minimalizuje ryzyko zakażenia.

Wzmożone kontrole przestrzegania obowiązujących ograniczeń prowadzone będą przez policjantów również w najbliższy weekend.

Źródło: KMP Rzeszów

27-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

koronawirus-rzeszowscy-policjanci-apeluja-by-pozostac-w-domach-wideo-8204-00r2kc