REKLAMA

KORONAWIRUS/ PODKARPACIE. Tylko 7 wolnych respiratorów!

|

KORONAWIRUS/ PODKARPACIE. Tylko 7 wolnych respiratorów!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Tylko 7 z 67 łóżek respiratorowych dla pacjentów z koronawirusem, to łóżka wolne – poinformowano na wtorkowej konferencji przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie. Jeszcze w tym tygodniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart ma poinformować, gdzie pojawi się tymczasowy szpital polowy dla pacjentów z koronawirusem.

01-2-1200x800

Foto: PUW w Rzeszowie

Do końca tygodnia zapadnie decyzja o stworzeniu szpitala polowego – powiedziała na wtorkowej konferencji Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Zgodnie z tym, co podało Ministerstwo Zdrowia, taki szpital ma powstać w każdym województwie.

Na konferencji poinformowano, że w województwie podkarpackim 1106 łóżek przeznaczono dla pacjentów z koronawirusem, 67 z nich posiada respiratory. Z 1106 łóżek, 707 to łóżka zajęte. Z 67 łóżek respiratorowych wolnych jest tylko 7. Wojewoda mówiła o tym, że liczba tak zwanych łóżek covidowych systematycznie rośnie. Ewa Leniart wyraziła też nadzieję na to, że wprowadzone przez rząd obostrzenia przyczynią się do wypłaszczenia krzywej zachorowań.

Znajdujemy się w środku epidemii. System opieki zdrowotnej musi się dostosować się do tego wyzwania, jakim jest zwiększona liczb zachorowań, także w naszym regionie. Ogromną rolę w procesie diagnostyki i leczenia COVID-19 ogrywają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze, którzy na co dzień niosą bieżącą pomoc pacjentom w pierwszym kontakcie, również w formie teleporad. System opieki zdrowotnej jest przygotowany, aby udzielić pomocy wszystkim potrzebującym – powiedziała wojewoda, zaznaczając, żeby ze zrozumieniem podchodzić do schematu postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia.

Podstawowa opieka zdrowotna (POZ) jest częścią systemu opieki zdrowotnej, zapewniającą wszystkim osobom uprawnionym do świadczeń kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania. Zgodnie z jesienną strategią walki z pandemią został zwiększony udział POZ w opiece nad pacjentami z COVID-19, m. in. poprzez włączenie lekarzy pierwszego kontaktu do systemu testowania.

W ciągu ostatniej doby, na Podkarpaciu potwierdzono 742 przypadki. Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 27 osób, 16 008 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 8 869 osób. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 741 osób.

Źródło: red., PUW w Rzeszowie

27-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

koronawirus-podkarpacie-tylko-7-wolnych-respiratorow-3249-00r2kc