REKLAMA

KORONAWIRUS. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek od ZUS-u?

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, związany z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego w wyniku epidemii koronawirusa COVID-19. Rząd pracuje nad specustawą podnoszącą limit do 12. roku życia.

zus

Foto: ZUS w Rzeszowie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

By uzyskać zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS (plik docx 15kb). Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Mogą one wysłać wspomniane oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Więcej informacji o tym jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS (plik docx 506kb).

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 12 do 25 marca, gdyż to jest okres zamknięcia placówek w związku z COVID-19. Pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.

Zasiłek przysługuje zgodnie ze zgłoszonym oświadczeniem, to jest: za cały okres, także za dni wolnych od pracy, jeśli w oświadczeniu wpisany zostanie cały okres zamknięcia placówki, albo za dni robocze, jeśli takie okresy będą wskazane w oświadczeniu.

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14. Limit 60 dni dotyczy przepisów, które uprawniają rodziców zdrowych dzieci do lat 8 i chorych oraz niepełnosprawnych dzieci do lat 14.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dotyczy rodziców dzieci w wieku poniżej 8. roku życia. Z zasiłku można korzystać nie dłużej niż do dnia poprzedzającego ósme urodziny dziecka.

Jak informuje RMF24.pl: Rząd szykuje nową specustawę, która pozwoli rodzicom starszych dzieci, które są zdrowe, zostawać z nimi w domu. Ustawa ma być gotowa na początku przyszłego tygodnia. Teraz 14 dni na opiekę nad dzieckiem zdrowym, mają rodzice dzieci do lat 8. Po zmianach limit ma zostać podniesiony do 12. roku życia. O potrzebie podniesienia limitu mówi m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jeśli oboje rodzice dziecka pracują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.

Źródło: ZUS, RMF24

15-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

koronawirus-komu-przysluguje-dodatkowy-zasilek-od-zus-u-263-00r2kc