REKLAMA

KORONAWIRUS. Co z badaniami przesiewowymi na Podkarpaciu?

PODKARPACIE. – W pierwszej połowie stycznia mają być badani nauczyciele nauczania podstawowego i niżej – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, w kontekście badań przesiewowych, jakie mają być przeprowadzane w województwach: podkarpackim, śląskim i małopolskim.

EnrVwJlXcAQ7Iep

Foto: Krystian Maj / KPRM

Pierwsza oficjalna zapowiedź na temat chęci przeprowadzenia badań przesiewowych padła na konferencji, która obyła się 21 listopada. Minister zdrowia przekazał wtedy, że wytypowano regiony do przeprowadzenia masowych badań pod kątem koronawirusa za pomocą testów antygenowych, gdzie wynik pojawia się po 15 minutach od wykonania.

Podjęliśmy decyzję, że będzie to Podkarpacie, Małopolska i Śląsk. (…) W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa – mówił wówczas Adam Niedzielski.

Szef Ministerstwa zdrowia, w środę 25 listopada na antenie TVP Info, zapewnił, że udział w badaniu przesiewowym będzie dobrowolny.

Podczas konferencji ministra zdrowia, jaka odbyła się w poniedziałek (30 listopada) Adam Niedzielski powiedział, że decyzję o wykonywaniu testów podejmą lekarze podstawowej opieki rodzinnej, dodał również, że każdy obywatel będzie posiadał prawo wykonania testu antygenowego.

W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ. Przygotowujemy się do tego logistycznie – podał w poniedziałek szef resortu zdrowia.

 

Co z badaniami przesiewowymi na Podkarpaciu?

Minister zdrowia pytany o zapowiedziane badania przesiewowe w województwach: podkarpackim, śląskim i małopolskim, odpowiedział, że pierwsze takie badania zostaną wykonane w przyszłym roku.

W pierwszej połowie stycznia mają być badani nauczyciele nauczania podstawowego i niżej – zapowiedział Adam Niedzielski.

Źródło: red., KPRM, PAP, interia.pl, tvp.info

01-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

koronawirus-co-z-badaniami-przesiewowymi-na-podkarpaciu-4672-00r2kc