REKLAMA

KORCZYNA. Pod naporem śniegu runęły namioty Galerii Samochodów (FOTO)

KORCZYNA / PODKARPACIE. We wtorek 9 lutego, najprawdopodobniej pod naporem śniegu, runęły dwa namioty korczyńskiej Galerii Samochodów. Na szczęście nikt nie został ranny.

a51a4292-797a-462d-b2bf-b14bb02f77dd

Foto: st. bryg. Zbigniew Nowak, KM PSP w Krośnie

Prawdopodobnie zalegający śnieg był przyczyną zawalenia się namiotów nad Galerią Samochodów w Korczynie. Do zdarzenia doszło we wtorek 9 lutego.

Informację o zdarzeniu krośnieńscy strażacy otrzymali tuż po godzinie 10:00. Na miejsce zostały zadysponowane trzy zastępy straży pożarnych. Pod zawalonymi namiotami (o łącznej powierzchni 250 metrów kwadratowych) znajdowało się 10 samochodów osobowych oraz dwa motocykle. Wszystkie pojazdy były eksponatami galerii. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i pomogli rozebrać zawaloną konstrukcję – informuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Na szczęście nikt nie został ranny.

 

Administratorzy budynków muszą pamiętać o odśnieżaniu dachów!

Zalegający na dachu śnieg często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu. Jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kilogramów, śniegu mokrego 700-800 kilogramów, a lodu około 900 kilogramów. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych. Niebezpieczne dla zdrowia i życia są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi.

Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki. Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 metrów kwadratowych oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 metrów kwadratowych mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo.

Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu. W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska. Do zdarzeń tych należą: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.

Źródło: KW PSP w Rzeszowie / gov.pl

11-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

korczyna-pod-naporem-sniegu-runely-namioty-galerii-samochodow-foto-4314-00r2kc