REKLAMA

Kontrowersje wokół szczepień w Rzeszowie. Dworczyk: To kłamstwa (VIDEO)

Szef KPRM Michał Dworczyk, podczas wtorkowej konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zapowiedział znaczne przyspieszenie Narodowego Programu szczepień w drugim kwartale 2021 roku. Dworczyk zdementował też informacje, według których w Rzeszowie, ze względu na nadchodzące wybory, zaszczepiono większy odsetek mieszkańców, niż w innych częściach kraju. – To są kłamstwa – mówił podczas konferencji.

Przechwytywanie_154

Foto: KPRM / Facebook

Tak jak zapowiadaliśmy, II kwartał to znaczne przyspieszenie Narodowy Program Szczepień, które jest dużym wyzwaniem i wymaga dodatkowej pracy. Nie tylko od tych, którzy organizują program, od punktów szczepień, ale od nas wszystkich – podkreślił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk poinformował, że w najbliższych dwóch tygodniach do punktów szczepień w całej Polsce trafią łącznie ponad 2 miliony szczepionek.

EyStkuRXEAEthTs

Grafika: KPRM

Musimy być bardziej elastyczni i myśleć o sytuacjach, z którymi do tej pory jeszcze się nie spotykaliśmy, czyli nadmiar szczepionek punktowo. Takie sytuacje jak nadmiar szczepionek punktowo będą miały miejsce, a my będziemy naprzeciw nim wychodzić. O szczegółach poinformujemy w najbliższym czasie – zapowiedział minister Dworczyk.

Ważny cel, o jakim mówił Michał Dworczyk podczas konferencji, to przyspieszenie szczepień osób 60+, by zostały zaszczepione jeszcze w kwietniu. – Apelujemy do punktów szczepień, żeby przesuwały takie osoby z maja na terminy kwietniowe – mówił szef KPRM.

Namawiamy wszystkich pacjentów powyżej 60 roku życia, żeby zwracać się do punktu szczepień z pytaniem o możliwość przesunięcia terminu na wcześniej. Jeśli z jakichś powodów będzie to niemożliwe, prosimy o kontakt przez naszą infolinię 989 – dodał Dworczyk.

 

Od 12 kwietnia 1962 i kolejne roczniki

W marcu uruchomiono rejestrację dla osób od 60. roku życia. W kwietniu rozpoczynają się zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

12 kwietnia – rocznik 1962,
13 kwietnia – rocznik 1963,
14 kwietnia – rocznik 1964,
15 kwietnia – rocznik 1965,
16 kwietnia – rocznik 1966,
17 kwietnia – rocznik 1967,
19 kwietnia – rocznik 1968,
20 kwietnia – rocznik 1969,
21 kwietnia – rocznik 1970,
22 kwietnia – rocznik 1971,
23 kwietnia – rocznik 1972,
24 kwietnia – rocznik 1973.

Formularz za pośrednictwem którego można zgłosić chęć zaszczepienia i uzyskać pierwszeństwo przy zapisach działał od stycznia do marca i miał charakter profrekwencyjny. Teraz już nie działa i możliwa będzie rejestracja na konkretne terminy – zaznaczył pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk.

 

Masowe szczepienia w Rzeszowie

Pojawiły się informacje, że w Rzeszowie szczególnie duży procent mieszkańców mieszkańców miasta już się zaszczepił. Pojawiły się niestety również polityczne insynuacje, że Rzeszów jest inaczej traktowany, niż pozostałe części kraju, że ma to związek z wyborami prezydenckimi w tym mieście. Trzeba powiedzieć krótko – to są kłamstwa. To są nieprawdziwe informacje, które wynikają albo z niewiedzy, albo z braku dobrej woli – mówił o sytuacji związanej ze szczepieniami w Rzeszowie Michał Dworczyk.

Apeluję do polityków i komentatorów – rozmawiając o Narodowym Programie Szczepień posługujmy się sprawdzonymi danymi i wypowiadajmy się w sposób przemyślany – dodał szef KPRM.

 

Michał Dworczyk podkreślił, że województwo podkarpackie zajmuje miejsce w środku stawki, jeśli chodzi o procent zaszczepionych mieszkańców – 17 procent mieszkańców poddanych szczepieniu i zaznaczył, że Podkarpacie jest tak samo traktowane, jak inne rejony Polski.

EyStkuYXAAQLKiJ

Grafika: KPRM

Rzekomo bardzo duży procent mieszkańców miasta (Rzeszowa – przyp. red.) został zaszczepiony. Pojawiały się cyfry kilkudziesięciu procent. Są miasta w Polsce, w których jest podmiot główny, mający siedzibę w danym mieście. Ten podmiot ma kilkadziesiąt punktów rozsianych na terenie województwa, w których realizuje szczepienia – przekazał minister.

Są szczepione osoby z całego województwa za pomocą sieci punktów. Natomiast zamawianie szczepionek i rozliczanie szczepień prowadzi ten podmiot centralny. W konsekwencji, jeżeli ktoś nie dochowa rzetelności i nie zweryfikuje informacji lub ma złą wolę, może powiedzieć, że 43 procent mieszkańców Rzeszowa zostało zaszczepionych, co jest oczywiście nieprawdą, bo w tej liczbie jest bardzo dużo osób, które były szczepione poza miastem. Takie sytuacje nie dotyczą tylko Rzeszowa – wyjaśniał Dworczyk na podstawie przykładu Sopotu i Wałbrzycha (grafika poniżej).

EyStkuRW8AAy9Tp

Grafika: KPRM

Minister zaznaczył, że to nie jest odsetek zaszczepionych mieszkańców miasta, tylko odsetek z liczby wszystkich osób, które były szczepione przed podmiot w danym mieście.

Chciałbym dodać, żeby nie wykorzystywać pandemii i Narodowego Programu Szczepień do prowadzenia jakiejś bieżącej rozgrywki politycznej. Tutaj powinniśmy działać, jak jedna drużyna. Mamy wspólny cel, którym jest zaszczepienie możliwie największej części populacji – apelował Dworczyk.

 

Prezes NFZ: Mieliśmy sygnały, że w Rzeszowie dochodzi do szeregu nieprawidłowości

Przechwytywanie2_26

Foto: KPRM / Facebook

Narodowy Fundusz Zdrowia od pierwszego dnia epidemii stara się uczestniczyć w walce z tą chorobą – mówił prezes NFZ Filip Nowak, podkreślając, że zadaniem NFZ jest pomoc organizowaniu punktów szczepień, a szczególnie finansowanie działań medycznych związanych z przeciwdziałaniem koronawirusowi.

Filip Nowak dodał, że NFZ sprawdza również wszystkie doniesienia o ewentualnych nieprawidłowościach, by wiedzieć, że środki finansowe są przeznaczane prawidłowo i nie dochodzi do zaburzania kolejności szczepień.

Mieliśmy sygnały, że w Rzeszowie dochodzi do szeregu nieprawidłowości. To był okres świąteczny, ale już w trakcie niego zbadaliśmy populację, która była szczepiona i spróbowaliśmy wyodrębnić te osoby, które być może, ze względu na wiek, nie powinny być zaszczepione – oświadczył, odnosząc się do sytuacji w Rzeszowie Filip Nowak.

Prezes NFZ zaznaczał przy tym, że zaszczepione mogą być też osoby młodsze, które z różnych względów mają prawo do zaszczepienia się w pierwszej kolejności m.in.: grupa 0, służby mundurowe, czy osoby z grupy 1A i 1B, jeżeli występuje u nich ryzyko niewykorzystania szczepionek.

Najistotniejsze są wyjaśnienia, o które poprosimy, zarówno ten podmiot z Rzeszowa, jak i wszystkie inne podmioty, w których dostrzegamy jakieś uchybienia w działaniu – zapewniał prezes NFZ.

 

Źródło: KPRM / Facebook, Twitter, gov.pl

Oprac. Kacper Ciuba

06-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)