REKLAMA

Kontrole graniczne w strefie Schengen – na Podkarpaciu lotnisko w Jasionce i granica ze Słowacją

W związku z organizowaną w Polsce Konferencją Klimatyczną COP 24 UNFCCC, w okresie od 22 listopada do 16 grudnia 2018 roku zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna osób przekraczających granicę Polski z krajami strefy Schengen. Na Podkarpaciu sytuacja dotyczy lotniska w Jasionce oraz dawnych przejść granicznych przy Republice Słowacji.

677_7766_copy.view

Foto: sejm.gov.pl

Weszło w życie Rozporządzenie Ministra SWiA z 18 października 2018 r. w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli na granicach wewnętrznych Schengen tj. z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych, stanowiących granicę wewnętrzną strefy Schengen. Celem przywrócenia kontroli (od 22 listopada do 16 grudnia 2018 r.), jest zapewnienia bezpieczeństwa i niezakłóconego przebiegu Konferencji Klimatycznej, która odbędzie się w Katowicach.

Na Podkarpaciu, przywrócenie kontroli granicznej będzie miało miejsce na wytypowanych, dawnych przejściach granicznych z Republiką Słowacką oraz na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce. Tymczasowa kontrola prowadzona będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej, wykorzystujące mobilne terminale oraz tzw. schengenbusy tj. specjalistyczne pojazdy z dostępem m.in. do baz danych.

Kontrola prowadzona będzie wyrywkowo w oparciu o analizę ryzyka.

W tym okresie, podróżni, którzy będą przekraczać granicę Polski, muszą posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – np. dowód osobisty lub paszport. Z kolei obywatele państw trzecich, tak jak dotychczas, muszą mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu, np. wizy.

Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

18-11-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

kontrole-graniczne-w-strefie-schengen-na-podkarpaciu-lotnisko-w-jasionce-i-granica-ze-slowacja-9080-kc2