REKLAMA

Konrad Fijołek z prezydent Łodzi o polityce senioralnej (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa brał udział w debacie z przedstawicielami środowisk senioralnych na temat problemów, z jakimi seniorzy spotykają się w przestrzeni miasta i możliwych sposobów ich rozwiązywania. Podczas konferencji prasowej przedstawiono plan pomocy seniorom.

BGP210512KFs-03

Jak przekazuje sztab wyborczy Konrada Fijołka. Plan pomocy seniorom zawiera zarówno sugestie i spostrzeżenia seniorów, jak również wskazówki przekazane przez Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi, z której doświadczenia kandydat chce czerpać, wprowadzając funkcjonujące w Łodzi rozwiązania.

-Strategia społeczna, która kończy się w 2022 roku przerodzi się w Strategię Polityki Senioralnej dla Miasta Rzeszowa – powiedział Konrad Fijołek.

 

W ramach Strategii Polityki Senioralnej dla Miasta Rzeszowa, jaką proponuje Konrad Fijołek, ma powstać m.in.: 

– stanowisko pełnomocnika seniora, przy prezydencie Rzeszowa, który będzie koordynował politykę senioralną i wspierał środowiska seniorów. Będzie również rzecznikiem seniorów wobec różnych instytucji,

– Rzeszowskie Centrum Seniora z filiami osiedlowymi, czyli miejscami do integracji i spędzania wolnego czasu, ale również miejscami w których będą realizowane programy profilaktyczne i zdrowotne,

– program dotacji drobnych grantów (od 3-5 tys. zł) na wydarzenia kulturalne dla środowisk senioralnych. Łatwych do pozyskania i łatwych do rozliczenia,

– zorganizowanie dobrej jakości przestrzeni zielonej w mieście, w pobliżu miejsca zamieszkania,

– taxi dla seniora, czyli bezpłatne przejazdy taksówką, w celu załatwienia spraw w urzędzie czy wizyty u lekarza,

– program koncertów i wydarzeń artystycznych,

– ławeczka dla seniora, aby seniorom było łatwiej poruszać się po mieście,

– telefon życzliwości,

– rozwiązania związane z telemedycyną.

 

– To temat, który mnie osobiście jest bardzo bliski, bo mnie osobiście on dotyczySama ciągle się uczę, jak przystosować miasto, jak przystosować działania urzędu, żeby faktycznie wiek senioralny nie był niczym złym, a przeciwnie, był kwintesencją naszego życia. Żebyśmy mogli wreszcie swobodnie żyć, cieszyć się tym życiem, a przede wszystkim korzystać z niego i pod względem zdrowotnym, czego wszystkim życzę ale również zapewnienia sobie relaksu, kontaktu, możliwości spędzania czasu. I to, co dziś tu usłyszałam, to mnie faktycznie buduje– – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

BGP210512KFs-11

 

Barbara Stafiej ze stowarzyszenia Kreatywny Senior w Rzeszowie i przewodnicząca Rzeszowskiej Rady Seniorów, powiedziała o potrzebie „szycia na miarę” realizacji potrzeb seniorów.

BGP210512KFs-18

Trzeba zrobić mapping poszczególnych osiedli Rzeszowa i wtedy wiedzieć na którym osiedlu, na jaką skalę potrzebne są te działania, o których dziś rozmawiamy. Cieszy mnie również ze Urban Lab rzeszowski zainicjował program otwartych danych, dzięki którym będzie można dowiedzieć się na przykład ile rzeczywiście jest osób mieszkających samodzielnie, samotnych, ile jest rzeczywiście osób na czwartych piętrach bez wind – wskazała.

Barbara Stafiej podkreśliła, że nie ma dokładnych statystyk mówiących o tym, ile osób w Rzeszowie jest wykluczonych, pozbawionych dostępu do komputera, Internetu, co, jak wskazała należy jak najszybciej zbadać.

Konrad Fijołek zapowiedział dalsze rozmowy z rzeszowskimi seniorami i zobowiązał się do opracowania korzystnych dla nich rozwiązań.

 

 

Źródło: Biuro prasowe Konrada Fijołka

Zdjęcia: Biuro prasowe Konrada Fijołka


12-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)