Konrad Fijołek rozmawiał o miejskiej polityce wobec praw zwierząt (FOTO)
RZESZÓW / PODKARPACIE. Miejska polityka wobec zwierząt oraz ich praw, to temat sobotniej konferencji kandydata na prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.
Foto (2): Biuro prasowe Konrada Fijołka
– Postulatów ze strony stowarzyszeń padało w mieście sporo. Trzeba nad tym usiąść i trzeba powiedzieć, co jest do zrobienia na już, a co jest do zrobienia na przyszłość. (…) Chcemy, by miasto Rzeszów dołączyło do tej ligi nowoczesnych miast, które w nowoczesny sposób podchodzą do kwestii praw zwierząt, opieki nad zwierzętami, które mają systemowe rozwiązania w tym względzie (…) Po konferencji idziemy na spacer i będziemy rozmawiać o prawach zwierząt, o wyzwaniach, których jest dużo – mówił Konrad Fijołek.
Na konferencji pojawili się przedstawiciele z Fundacji Felinus, stowarzyszenia Viva, stowarzyszenia Ostra Zieleń oraz działacze Partii Zieloni. Konrad Fijołek wspomniał też, że rozmawiał z Haliną Derwisz ze schroniska Kundelek i zamierza w trakcie kampanii to miejsce odwiedzić.
W rozmowach o prawach i opiece nad zwierzętami brała udział Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP i przewodnicząca Partii Zieloni. Towarzyszył jej Wojciech Kubalewski, który również jest przewodniczącym Partii Zielonych.
Małgorzata Tracz zwróciła uwagę na rozmowy kandydata z przedstawicielami różnych organizacji pozarządowych, osobami działającymi aktywnie na rzecz praw zwierząt oraz z mieszkańcami Rzeszowa, podczas odwiedzin osiedli, którzy wskazują, jakich oczekują zmian w mieście.
– Pan Konrad i wspierające go organizacje myślą o mieście kompleksowo i wiedzą, że tymi mieszkańcami miasta są także zwierzęta – zaznaczyła posłanka Zielonych.
Zabierając głos, doceniła też pomysł parków dla psów oraz koncepcję eko-patrolu, czyli wydzielenia w rzeszowskiej straży miejskiej patrolu dbającego o zwierzęta domowe, bezdomne oraz dzikie.
– Pan Konrad ma konkretny program jeśli chodzi o czworonogi, jeśli chodzi o zwierzęta w mieście. Ten program nie ogranicza się tylko do zrobienia sobie zdjęcia w schronisku, jak minister Warchoł, który głosował w Sejmie przeciwko „Piątce dla zwierząt,” czyli projektowi, który miał rozszerzyć ochronę zwierząt w Polsce. Tutaj mamy konkretny program, a nie hipokryzję i jedno zdjęcie – mówiła dalej Małgorzata Tracz, wbijając szpilkę kontrkandydatowi Fijołka.
Przewodnicząca partii Zieloni odniosła się też do rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która zaleca, by wybory na urząd prezydenta Rzeszowa odbyły się w drugiej dekadzie czerwca i sugeruje, że w najbliższych dniach premier może podpisać rozporządzenie zmieniające termin wyborów.
– My jako Zieloni od początku wspieramy Konrada Fijołka i będziemy wspierać niezależnie, czy wybory odbędą się w maju, czy w czerwcu. Będziemy po prostu mocno pomagać i kibicować, dlatego, że hipokryzją Prawa i Sprawiedliwości jest to, że, gdy wiedzą, że przegrywają, że nie mają dobrego kandydata, to stosują taki już znany tryb – trzeba anulować, bo przegramy – stwierdziła.
– Nasze odczucie w stosunku do Konrada Fijołka jest takie, że to nie jest farbowany lis. On od dawna dba i myśli o sprawach miasta. Jest osobą tutejszą i rozumie, że kwestia ochrony zwierząt i dzikiej przyrody jest jednym z podstawowych naszych działań, jeśli chodzi o politykę lokalną i krajową – dodał przewodniczący Zielonych, Wojciech Kubalewski.
Głos zabrała także przedstawicielka stowarzyszenia Ostra Zieleń, podkreślając, jak ważny w kwestii zwierząt jest wymiar edukacyjny.
– Wierzymy, że takie parki dla zwierząt, wybiegi, będą miały wartość edukacyjną. Dzieci od najmłodszych lat będą mogły zobaczyć, jak opiekować się zwierzętami, nauczyć się obcowania z nimi, a także będą wiedziały, że to nie są zabawki, przedmioty, to nie jest nietrafiony prezent na święta, ale jest to żywe stworzenie, które czuje i potrzebuje naszej opieki – mówiła rzecznik prasowa stowarzyszenia.
Wolontariuszka Fundacji Felineus, fundacji, która zapewnia opiekę nad bezdomnymi kotami i szuka dla nich domu, mówiła o tym, że organizacja, do której należy jest utrzymywana wyłącznie z darowizn. Poparła Konrada Fijołka i wyraziła nadzieję, że fundacja otrzyma wsparcie w przypadku, gdy zostanie prezydentem miasta.
Dodała, że w 2020 roku fundacja uratowała 400 kotów, z czego 300 znalazło nowe domy, a całe jej działanie opiera się na zasadzie wolontariatu, który jest wykonywany po pracy.
– Fundacja Felineus na pewno będzie miała wsparcie. Wiem, że problemów jest więcej, część znam – obiecał Konrad Fijołek.
Podczas konferencji padło też pytanie związane z kontrkandydatem Fijołka na urząd prezydenta miasta Rzeszowa, Grzegorzem Braunem, który parę chwil wcześniej, podczas konferencji prasowej na Lisiej Górze, krytykował Fijołka, zarzucając mu “dzielenie mieszkańców Rzeszowa na różne kategorie”.
– Zainspirowały nas wypowiedzi sojuszników, którzy przybywają ostatnio całymi pielgrzymkami, zlatują się do Rzeszowa w sukurs naszym kontrkandydatom i z ich ust padają słowa: nie wpuszczajcie obcych do Rzeszowa. (…) Zwracam uwagę, że w kodeksie karnym mamy artykuł 256., który słusznie penalizuje propagowanie faszyzmu (…) podżeganie do nienawiści ze względu na pochodzenie, narodowość i przynależność etniczną – mówił Grzegorz Braun.
– Ja nie mówiłem nic o rzeszowianach. Ja podkreślałem, mówiłem wyłącznie o kandydatach, trojgu kandydatach, którzy nie są z Rzeszowa, a teraz rzeszowianom będą i chcą mówić, jak mają miastem zarządzać. Broń Boże, nie mówiłem o nikim innym w ten sposób. Pomyślność rozwoju tego miasta jest także dzięki tym, którzy chcą tu się osiedlać. Wkrótce usłyszycie ode mnie państwo postulaty również w tym względzie – odpowiedział Konrad Fijołek.
– Ruszamy na spacer – zachęcił po konferencji i zapowiedział, że 2 maja w Parku Papieskim będzie organizował akcję sadzenia drzew.
Tekst: Kacper Ciuba
Poniżej wypowiedź Grzegorza Brauna
GRZEGORZ BRAUN: Faszyzm w Rzeszowie nie przejdzie. Piknik dla rodzin na Lisiej Górze w Rzeszowie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz