REKLAMA

Konrad Fijołek rozmawiał o miejskiej polityce wobec praw zwierząt (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Miejska polityka wobec zwierząt oraz ich praw, to temat sobotniej konferencji kandydata na prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka.

BGP210424KFk-13

Foto (2): Biuro prasowe Konrada Fijołka

Postulatów ze strony stowarzyszeń padało w mieście sporo. Trzeba nad tym usiąść i trzeba powiedzieć, co jest do zrobienia na już, a co jest do zrobienia na przyszłość. (…) Chcemy, by miasto Rzeszów dołączyło do tej ligi nowoczesnych miast, które w nowoczesny sposób podchodzą do kwestii praw zwierząt, opieki nad zwierzętami, które mają systemowe rozwiązania w tym względzie (…) Po konferencji idziemy na spacer i będziemy rozmawiać o prawach zwierząt, o wyzwaniach, których jest dużo – mówił Konrad Fijołek.

Na konferencji pojawili się przedstawiciele z Fundacji Felinus, stowarzyszenia Viva, stowarzyszenia Ostra Zieleń oraz działacze Partii Zieloni. Konrad Fijołek wspomniał też, że rozmawiał z Haliną Derwisz ze schroniska Kundelek i zamierza w trakcie kampanii to miejsce odwiedzić.

 

W rozmowach o prawach i opiece nad zwierzętami brała udział Małgorzata Tracz, posłanka na Sejm RP i przewodnicząca Partii Zieloni. Towarzyszył jej Wojciech Kubalewski, który również jest przewodniczącym Partii Zielonych.

Małgorzata Tracz zwróciła uwagę na rozmowy kandydata z przedstawicielami różnych organizacji pozarządowych, osobami działającymi aktywnie na rzecz praw zwierząt oraz z mieszkańcami Rzeszowa, podczas odwiedzin osiedli, którzy wskazują, jakich oczekują zmian w mieście.

Pan Konrad i wspierające go organizacje myślą o mieście kompleksowo i wiedzą, że tymi mieszkańcami miasta są także zwierzęta – zaznaczyła posłanka Zielonych.

Zabierając głos, doceniła też pomysł parków dla psów oraz koncepcję eko-patrolu, czyli wydzielenia w rzeszowskiej straży miejskiej patrolu dbającego o zwierzęta domowe, bezdomne oraz dzikie.

Pan Konrad ma konkretny program jeśli chodzi o czworonogi, jeśli chodzi o zwierzęta w mieście. Ten program nie ogranicza się tylko do zrobienia sobie zdjęcia w schronisku, jak minister Warchoł, który głosował w Sejmie przeciwko „Piątce dla zwierząt,” czyli projektowi, który miał rozszerzyć ochronę zwierząt w Polsce. Tutaj mamy konkretny program, a nie hipokryzję i jedno zdjęcie – mówiła dalej Małgorzata Tracz, wbijając szpilkę kontrkandydatowi Fijołka.

 

Przewodnicząca partii Zieloni odniosła się też do rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, która zaleca, by wybory na urząd prezydenta Rzeszowa odbyły się w drugiej dekadzie czerwca i sugeruje, że w najbliższych dniach premier może podpisać rozporządzenie zmieniające termin wyborów.

My jako Zieloni od początku wspieramy Konrada Fijołka i będziemy wspierać niezależnie, czy wybory odbędą się w maju, czy w czerwcu. Będziemy po prostu mocno pomagać i kibicować, dlatego, że hipokryzją Prawa i Sprawiedliwości jest to, że, gdy wiedzą, że przegrywają, że nie mają dobrego kandydata, to stosują taki już znany tryb – trzeba anulować, bo przegramy – stwierdziła.

Nasze odczucie w stosunku do Konrada Fijołka jest takie, że to nie jest farbowany lis. On od dawna dba i myśli o sprawach miasta. Jest osobą tutejszą i rozumie, że kwestia ochrony zwierząt i dzikiej przyrody jest jednym z podstawowych naszych działań, jeśli chodzi o politykę lokalną i krajową – dodał przewodniczący Zielonych, Wojciech Kubalewski.

BGP210424KFk-02

 

Głos zabrała także przedstawicielka stowarzyszenia Ostra Zieleń, podkreślając, jak ważny w kwestii zwierząt jest wymiar edukacyjny.

Wierzymy, że takie parki dla zwierząt, wybiegi, będą miały wartość edukacyjną. Dzieci od najmłodszych lat będą mogły zobaczyć, jak opiekować się zwierzętami, nauczyć się obcowania z nimi, a także będą wiedziały, że to nie są zabawki, przedmioty, to nie jest nietrafiony prezent na święta, ale jest to żywe stworzenie, które czuje i potrzebuje naszej opieki – mówiła rzecznik prasowa stowarzyszenia.

 

Wolontariuszka Fundacji Felineus, fundacji, która zapewnia opiekę nad bezdomnymi kotami i szuka dla nich domu, mówiła o tym, że organizacja, do której należy jest utrzymywana wyłącznie z darowizn. Poparła Konrada Fijołka i wyraziła nadzieję, że fundacja otrzyma wsparcie w przypadku, gdy zostanie prezydentem miasta.

Dodała, że w 2020 roku fundacja uratowała 400 kotów, z czego 300 znalazło nowe domy, a całe jej działanie opiera się na zasadzie wolontariatu, który jest wykonywany po pracy.

Fundacja Felineus na pewno będzie miała wsparcie. Wiem, że problemów jest więcej, część znam – obiecał Konrad Fijołek.

 

Podczas konferencji padło też pytanie związane z kontrkandydatem Fijołka na urząd prezydenta miasta Rzeszowa, Grzegorzem Braunem, który parę chwil wcześniej, podczas konferencji prasowej na Lisiej Górze, krytykował Fijołka, zarzucając mu “dzielenie mieszkańców Rzeszowa na różne kategorie”.

Zainspirowały nas wypowiedzi sojuszników, którzy przybywają ostatnio całymi pielgrzymkami, zlatują się do Rzeszowa w sukurs naszym kontrkandydatom i z ich ust padają słowa: nie wpuszczajcie obcych do Rzeszowa. (…) Zwracam uwagę, że w kodeksie karnym mamy artykuł 256., który słusznie penalizuje propagowanie faszyzmu (…) podżeganie do nienawiści ze względu na pochodzenie, narodowość i przynależność etniczną – mówił Grzegorz Braun.

Ja nie mówiłem nic o rzeszowianach. Ja podkreślałem, mówiłem wyłącznie o kandydatach, trojgu kandydatach, którzy nie są z Rzeszowa, a teraz rzeszowianom będą i chcą mówić, jak mają miastem zarządzać. Broń Boże, nie mówiłem o nikim innym w ten sposób. Pomyślność rozwoju tego miasta jest także dzięki tym, którzy chcą tu się osiedlać. Wkrótce usłyszycie ode mnie państwo postulaty również w tym względzie – odpowiedział Konrad Fijołek.

Ruszamy na spacer – zachęcił po konferencji i zapowiedział, że 2 maja w Parku Papieskim będzie organizował akcję sadzenia drzew.

 

Tekst: Kacper Ciuba

 

Poniżej wypowiedź Grzegorza Brauna

GRZEGORZ BRAUN: Faszyzm w Rzeszowie nie przejdzie. Piknik dla rodzin na Lisiej Górze w Rzeszowie

24-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)