REKLAMA

Konrad Fijołek proponuje bon żłobkowy (VIDEO, FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Bon żłobkowy i preferowanie młodych matek przy dotacjach na rozpoczęcie działalności gospodarczej – to dwa główne założenia, jakie ustalono podczas spotkania Konrada Fijołka z właścicielkami niepublicznych żłobków i przedszkoli. Jak stwierdził kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa, miasto musi pomagać młodym matkom w szybkim powrocie do pracy.

BGP210526KFk-11

Foto (4): Sztab Konrada Fijołka

W Dniu Matki Konrad Fijołek rozmawiał z właścicielkami niepublicznych żłobków i przedszkoli o opiece nad dziećmi w Rzeszowie oraz na temat rozwiązań, które mają na celu poprawić jakość życia rzeszowskich kobiet, w tym matek.

Mądre miasto przyszłości, to miasto, które korzysta z doświadczenia, umiejętności i dorobku swoich mieszkańców. Nasze rzeszowskie mamy na pewno stanowią jeden z filarów tego pięknego sukcesu, który osiągnęliśmy. Ale, jako miasto nowoczesne musimy robić krok dalej i zadbać o to, by jakość życia była lepsza w różnych jego obszarach – mówił kandydat Rozwoju Rzeszowa.

 

Jak wskazywał Konrad Fijołek, głównym punktem rozmów była polityka miasta wobec żłobków.

BGP210526KFk-03

Starałem się skonsultować pomysł, aby poprawić politykę “użłobkowienia” w Rzeszowie, by każda młoda mama nie musiała się tak bardzo troszczyć o miejsce żłobku i sprzyjać, pomagać mamom wracać do pracy. Bo dla miasta, mam i rodzin tak naprawdę to jest najważniejsze – tłumaczył kandydat.

Fijołek przypomniał, że obecnie w Rzeszowie połowa dzieci, które chcą uczęszczać do żłobków, uczęszcza do żłobków państwowych, a drugiej połowie opiekę zapewniają żłobki prywatne.

Chcemy próbować się porozumieć, rozszerzyć i ułatwić dostęp do żłobków wszystkim rodzinom. Nie da się bowiem sprawić, żeby miasto wybudowało żłobki wszystkim i dla wszystkich, ale można skorzystać także z rozwiązań, które już istnieją w samorządach i panie, z którymi dzisiaj tutaj rozmawiałem, dobrze je znają – stwierdził.

 

Kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa chce, by oprócz budowy nowych żłobków publicznych miasto wspierało również prywatne żłobki. Jego pomysłem są bony dla rodziców, którzy poślą do nich swoje dzieci.

Każdy rodzic, który odda dziecko do prywatnego żłobka dostanie wsparcie ze strony samorządu – zapewnił.

BGP210526KFk-15

Jak zaznaczył Konrad Fijołek, ma to umożliwić młodym mamom szybszy powrót do pracy, ale też sprzyjać temu, by dzieci były oddawane pod opiekę do żłobków bliżej miejsca zamieszkania, bez konieczności codziennego przejeżdżania przez całe miasto, w celu dowiezienia dziecka do placówki.

W ułatwianiu powrotu do pracy młodym mamom mogą, zdaniem kandydata, posłużyć takie narzędzia, którymi dysponuje samorząd miasta. Za przykład Konrad Fijołek podał współprowadzenie Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie widzi możliwość wprowadzenia programu preferowania młodych matek przy dotacjach na rozpoczęcie działalności gospodarczej, czy zwiększenia szans młodych matek na zdobycie grantów umożliwiających staże.

 

Kandydat komitetu Rozwój Rzeszowa został zapytany o kwoty finansowania, jakie w założeniu ma zapewniać bon żłobkowy.

– Muszę patrzeć na stabilność finansów miasta. Chciałbym, żeby dzięki tej dotacji i jej odpowiedniej wysokości było to na tyle atrakcyjne, żeby rodzic chciał oddać dziecko do prywatnego żłobka – odpowiedział Fijołek, argumentując, że bon w wysokości części opłaty za przedszkole niepubliczne przekona rodziców do korzystania z takiej możliwości, ponieważ koszty zrekompensuje m.in. dogodniejsza lokalizacja i brak potrzeby transportu na drugi koniec miasta.

BGP210526KFk-08

Konrad Fijołek zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa w wyborach zaprosi przedstawicieli niepublicznych przedszkoli do rozmów, poprzez które będzie chciał wypracować najefektywniejsze rozwiązanie. Dodał, że szczegóły programu są do ustalenia w późniejszym etapie.

 

Tekst: Kacper Ciuba

 

26-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)