REKLAMA

Konrad Fijołek o potrzebie integracji transportu w Rzeszowie (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W sobotę odbyła się konferencja Konrada Fijołka dotycząca wykorzystania Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. – To jest to miejsce, w którym będziemy integrować transport kolejowy, autobusowy, miejski, podmiejski i to jest jedno z najważniejszych naszych wyzwań – mówił kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa.

BGP210508KFk-17

Foto (4): Biuro prasowe Konrada Fijołka

W sobotniej konferencji prasowej brali udział samorządowcy związani z Polskim Stronnictwem Ludowym: Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Jarosław Rzepa – poseł na Sejm RP z okręgu Szczecin, Mieczysław Kasprzak – poseł na Sejm RP z okręgu Krosno, Adam Woś – burmistrz Sieniawy, Mariusz Bieniek – starosta płocki i Jan Pączek – starosta przemyski.

Jak wielokrotnie powtarzałem, staram się, aby moja kampania była przede wszystkim merytoryczna, samorządowa i przede wszystkim mówiąca o tych kwestiach, które dotyczą Rzeszowa – rozpoczął Konrad Fijołek.

 

Kandydat komitetu Rozwój Rzeszowa 2.0 przedstawił plany dotyczące Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Ruszyła już inwestycja Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, które będzie ważnym elementem polityki transportowej Rzeszowa, ale także, mam nadzieję, bardzo ważnym elementem nowego myślenia o rzeszowskiej aglomeracji. Chcemy wspólnie dyskutować o najlepszych rozwiązaniach i modelach. To jest to miejsce, w którym będziemy integrować transport kolejowy, autobusowy, miejski, podmiejski – to jest jedno z najważniejszych naszych wyzwań – powiedział Konrad Fijołek, oddając głos swoi gościom.

 

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił o dzieleniu się doświadczeniami z kandydatem Fijołkiem i dodał, że problemy związane z transportem są tożsame dla wielu aglomeracji, w tym Warszawy i województwa mazowieckiego.

BGP210508KFk-11

200 tysięcy ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj do pracy, szkoły, ośrodków kultury i szpitali, to ruch, który trzeba zintegrować – stwierdził marszałek województwa mazowieckiego, zaznaczając, że każdy dobry gospodarz musi ściśle współpracować z sąsiadującymi gminami.

Marszałek Struzik zwrócił uwagę na to, że na Mazowszu funkcjonuje stowarzyszenie Metropolia Warszawska, mieszkańcy mają dostęp do wspólnego biletu aglomeracyjnego, w którym działa miejska spółka kolejowa i dwie wojewódzkie spółki kolejowe. Jak mówił, współpraca dotyczy też m.in. w obszarze metra i ruchu miejskiego w Warszawie.

– Ten pomysł, żeby tutaj w centrum Rzeszowa było takie zintegrowane centrum komunikacyjne jest wyzwaniem, ale też szansą. To wpisuje się w nowoczesną politykę europejską. Dzisiaj, kiedy mówimy o nowym zielonym ładzie, o zielonej Europie, to zadaniem wszystkich jest ograniczenie ruchu samochodów, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, spalin i czyste powietrze – dodał.

Marszałek województwa mazowieckiego odniósł się też bezpośrednio do wyborów.

Wspieramy kandydata na prezydenta Rzeszowa również w wymiarze walki o pełną samorządność. O to, aby ludzie mogli sami decydować o tym, kto będzie kierował ich miastem, ich gminą, bo mamy jeszcze wiele do zrobienia w obszarze obrony samorządności. Życzymy panu Konradowi Fijołkowi powodzenia w tych wyborach – zakończył Adam Struzik.

 

Poseł Jarosław Rzepa podkreślał, że zintegrowany transport powoduje rozwój miast, ale i gmin z nim sąsiadujących. Poseł odniósł się też do samorządu.

BGP210508KFk-20

Chciałbym żeby samorząd, który tak naprawdę odpowiada za wielki sukces polski, nadal mógł się rozwijać, żeby nikt nie myślał o centralizacji, tylko o tym, na co zdecydowaliśmy się kiedyś – decentralizacji. Te nasze województwa, te nasze małe ojczyzny dzięki decentralizacji się mocno rozwijają – powiedział Jarosław Rzepa.

 

Poseł Mieczysław Kasprzak chwalił całościowe spojrzenie Konrada Fijołka na rozwój Rzeszowa.

Konrad Fijołek ma całościowe spojrzenie na transport, ma wizję tego, jak powinna wyglądać komunikacja w Rzeszowie. Ja nie słyszałem tego od innych kandydatów. Takiego kandydata nam trzeba. On zna te realia, bo chodzi po tych ulicach wie, gdzie są problemy i wie, jak to można dobrze zorganizować. Życzę, żebyś wygrał i doprowadził Rzeszów do takiej potęgi jak Mazowsze –  powiedział na konferencji Mieczysław Kasprzak.

 

W moim głębokim przekonaniu to konferencja przyszłego prezydenta. Przykro tylko, że polityka tak mocno wkracza w ten układ samorządowy. Konrad Fijołek nie będzie kandydatem jakiejś jednej partii, jak w przypadku jego konkurentów. (…) Konrad Fijołek to człowiek, który jest stąd, to jest najistotniejsze. Tu się urodził, wychował, tu działa od wielu kadencji jako radny. Sukcesy Rzeszowa to jego zasługa, nie tak, jak podaje się w debatach, że to co dobre, to prezydent Ferenc, a to co złe, to wina naszego kandydata – mówił Adam Woś, burmistrz Sieniawy.

 

Starosta płocki Mariusz Bieniek zaznaczał, że samorządy muszą ze sobą współpracować na każdym poziomie – gminy, gminy miejskiej, powiatu i województwa. Dodał, że w ten sposób rozwiązywane są w powiecie płockim problemy m.in. związane z transportem.

Najważniejsze, to jest stawiać na kandydata który potrafi budować, łączyć i tworzyć wspólnotę. Nie da się osiągnąć żadnego rozwoju, jeśli nie połączymy tych wspólnot. Tej najmniejszej gminnej, miejskiej, powiatowej, jak i wojewódzkiej. Dzisiaj rozwój regionu oparty jest właśnie na tej wspólnocie i na takim rozwoju – podkreślił Mariusz Bieniek.

 

Konrad Fijołek: Wyzwań jest masa

BGP210508KFk-15

Jak zaznaczał Konrad Fijołek, Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest w fazie sprawdzania, na jakim poziomie takie rozwiązanie sprawdzi się w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Dodał też, że doświadczenia kolei, którymi kieruje obecny na konferencji marszałek województwa mazowieckiego potwierdzają możliwość skutecznego wprowadzania takiej formy funkcjonowania transportu.

Wśród warunków koniecznych, jakie musi spełniać Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne kandydat wymienił między innymi szybki i zapewniający pewność mieszkańcom transport kolejowy oraz jego integrację z innymi formami transportu, jak autobusy miejskie i podmiejskie.

Fijołek podkreślał też istotę wprowadzenia zintegrowanego biletu na transport publiczny, współpracy pomiędzy miejskimi i podmiejskimi przewoźnikami, gminami ościennymi, a także dialogu i integracji w procesie tworzenia planów rozwoju dworca PKS, który nazywał “nieładnym, źle zarządzanym, źle funkcjonującym”.

 

Wiceprzewodniczący przypomniał podczas konferencji, że Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła plan zagospodarowania terenu dworca PKP, który został uchylony przez wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart.

Niestety, z jakichś błahych powodów mamy obawy, że z nie do końca jasnych intencji ten plan został przez panią wojewodę uchylony. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie, w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch on na sesję wróci i wrócimy do uchwalenia tego planu, bo on dla Rzeszowa jest bardzo ważny – stwierdził Fijołek, krytykując decyzję wojewody.

Wyzwań jest masa, ale muszą one polegać na działaniach wielowątkowych. My, jako rodzina samorządowa, dostęp do know-how mamy na wyciągnięcie ręki. Panie marszałku, bardzo serdecznie dziękuję za wizytę i za wsparcie – podsumował kandydat na prezydenta Rzeszowa, zwracając się na koniec do marszałka województwa mazowieckiego.

 

 

Tekst: Kacper Ciuba

Źródło: Biuro prasowe Konrada Fijołka

 

08-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

konrad-fijolek-o-potrzebie-integracji-transportu-w-rzeszowie-foto-4682-00r2kc