REKLAMA

Konrad Fijołek o postulatach dotyczących przestrzeni miejskiej (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Konrad Fijołek przedstawił propozycje i postulaty dotyczące miejskiej przestrzeni. Kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa chce między innymi, by w Rzeszowie został powołany architekt miejski.

BGP210528KFk-08

Foto (3): Sztab Konrada Fijołka

 

W piątek Konrad Fijołek brał udział w spotkaniu z urbanistami, architektami i wspierającymi go samorządowcami oraz radnymi.

W rozmowach brał udział między innymi Janusz Sepioł, architekt i historyk sztuki, a w latach 2002-2006 marszałek województwa małopolskiego. Podkreślił on podczas konferencji ważny moment i strategiczną rolę Rzeszowa.

To jest, wydaje mi się, czas, żeby się troszeczkę zastanowić, czy ten pędzący Rzeszów zawsze pędzi w najlepszą stronę, czy czegoś nie zaniedbuje, a czy może są jakieś szanse i możliwości po które trzeba sięgnąć. Bo model rozwoju miasta jest niesłychanie ważny – mówił Janusz Sepioł.

 

Sepioł stwierdził również, że miasto przyszłości powinno być miastem: smart, głębokiej ekologii i zdolnym do włączania mieszkańców do działania.

BGP210528KFk-02

Rzeszów jest jednym z nielicznych miast, które nie musi się troszczyć o to, że traci liczbę mieszkańców, a to jest troska większości polskich miast. Ale ten Rzeszów stoi przed problemem przejrzenia i zbudowania na nowo swojej strategii rozwoju i spiętego z nim studium rozwoju miasta – podkreślał były marszałek województwa małopolskiego.

Wszyscy zgadzamy się z tym, że przestrzeń ma decydujący wpływ na jakość życia. Ona decyduje także o tym, gdzie i jaką mamy pracę, decyduje o tym, gdzie i jak nam się mieszka, żyje i spędza wolny czas. Decyduje też o sprawach zdrowotnych – podsumował Konrad Fijołek.

 

Kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa przedstawił najważniejsze zasady przyszłej współpracy miasta, ze środowiskiem rzeszowskich architektów, urbanistów i z mieszkańcami, które ustalił podczas poprzedzających konferencję rozmów. Są to między innymi:

– stałe rozmowy i konsultacje ze środowiskiem rzeszowskich architektów i urbanistów,
– istotna rola studium rozwoju miasta i małych interwencji urbanistycznych, gdzie pieniądze publiczne, dobrze zainwestowane, wywołają dobre inwestycje prywatne i zmienią środowisko zamieszkania.
– spójna wizja roli architekta miejskiego,
– konkursy na projektowanie budynków publicznych,
– równowaga pomiędzy rozwojem i ekologią, zielenią i zabudową,
– regularne konsultacje z Radami Osiedli i mieszkańcami, szersza polityka informacyjna miasta.

BGP210528KFk-01

28-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)