REKLAMA

Konrad Fijołek na przejażdżce z rowerzystami. Rozmawiał o ich potrzebach (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Wybraliśmy się na wycieczkę rowerową po Rzeszowie przede wszystkim po to, by przyjrzeć się naszej infrastrukturze i zobaczyć to, co dzieje się w tym względzie – mówił Konrad Fijołek, który w sobotę zorganizował przejażdżkę rowerową rzeszowskimi ścieżkami rowerowymi.

BGP210522KFr-17

W trakcie przejazdu, przy moście Lwowskim od strony ulicy Dworaka, gdzie powstaje jedna z trzech kładek rowerowych, zorganizowano briefing prasowy.

– Za inspiracją środowiska rowerowego w Rzeszowie postanowiliśmy zrobić kolejny krok w łączeniu infrastruktury rowerowej w pewną sieć. Jednym z najważniejszych elementów tego procesu są przeprawy rowerowe przez naszą rzekę. Spotkaliśmy się zatem symbolicznie teraz w takim miejscu, które będzie bardzo ważnym elementem tej polityki. To pierwsza, myślę że już wkrótce oddana, piękna kompozytowa kładka rowerowa dwukierunkowa, właśnie po to aby odseparować ruch rowerowy od samochodowego. Aby łączyć te nasze sieci z dwóch, stron dróg rowerowych i utworzyć w przyszłości pełną sieć – powiedział Konrad Fijołek.

Kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa liczy na, że podobne przedsięwzięcia, jak budowa kładki będą cieszyły się zainteresowaniem rzeszowian. Wspomniał też o tym, że niebawem z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego powstanie w Rzeszowie pumptrack.

Podczas przejażdżki grupa odwiedziła rolkarzy i trialowca rowerowego, Krystiana Herbę. – Wszystko po to, aby zbadać szerokie spektrum rowerowej polityki w Rzeszowie, sprawdzić potrzeby i to, jakie będziemy mieli jeszcze postulaty – zaznaczał Konrad Fijołek.

 

Daniel Kunysz, radny Rozwoju Rzeszowa, prezes Stowarzyszenia Rowery Rzeszów działający na rzecz poprawy infrastruktury pieszo-rowerowej w Rzeszowie, przedstawił w imieniu rowerzystów, rolkarzy i pieszych, główne postulaty do zrealizowania dla przyszłego prezydenta Rzeszowa.

BGP210522KFr-14

 

Postulaty, które przedstawiono, to:
-obniżenie krawężników na drogach rowerowych i ciągach pieszo-jezdnych,
-budowa parkingów rowerowych na terenie całego miasta, szczególnie w ścisłym centrum,
-wymiana nawierzchni z kostki brukowej na asfaltową,
-utworzenie sieci dróg rowerowych,
-drogi rowerowe do okolicznych gmin (Łańcut, Głogów Młp.)
-bezpieczne drogi rowerowe z osiedli do centrum.

– Będziemy także dyskutować o tym, gdzie i jak łączyć ścieżki rowerowe w sieć. Największym wyzwaniem będzie centrum, ale mamy na to pomysł i wkrótce zaprezentujemy wyzwania w tej mierze – zapewnił Konrad Fijołek.

BGP210522KFr-13

 

Podczas konferencji padło pytanie o postęp prac nad kładkami, które powstają obok mostu Narutowicza, mostu Karpackiego (przy zaporze) oraz mostu Lwowskiego. Radny Daniel Kunysz odpowiedział, że wszystko idzie zgodnie z planem i kładki do końca czerwca czerwcu powinny zostać oddane do użytku.

– Brakuje tutaj jeszcze, by zostały zamontowane szklane szyby w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Kładka będzie podświetlana. Inwestor zapewnia, że mieści się w terminie, a my, rowerzyści oczekujemy już tego otwarcia

– Tego typu kładki, to będzie taka mała Kopenhaga w Rzeszowie. Tego typu most także i tam łączy najbardziej atrakcyjne centrum z drugą częścią kanału. U nas jest podobna stylistyka, podobna filozofia i podobne zadanie – skomentował kandydat na urząd prezydenta Rzeszowa, zapraszając na dalszą część przejażdżki i kończąc briefing prasowy.

 

Tekst: Kacper Ciuba

Źródło, zdjęcia: sztab Konrada Fijołka

 


22-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)