REKLAMA

Konkurs Drzewo Roku. Zagłosuj na Dąb Fredry z Rzeszowa!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszowski Dąb Fredry walczy o tytuł Drzewa Roku 2021. Głosowanie jest już na półmetku. Potrwa jeszcze do końca czerwca. Sprawdź, jak oddać głos.

Przechwytywanie_133
Foto: screenshot / Google Street View

Jak informuje Klub Gaja, tegoroczna odsłona konkursu na Drzewo Roku zgromadziła 150 zgłoszeń drzew z całej Polski. Wśród 16 finałowych drzew znalazły się dęby i wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także chopinowskie wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia.

To drzewa szczególnie doceniane i lubiane przez społeczności lokalne, a także ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy chronić i cenić

Wybrani przez jury konkursu finaliści to bohaterowie naszych czasów i walki o przyrodę w Polsce. To drzewa często mocno okaleczone przez piły, które ciągle żyją, drzewa zagrożone wycinką i te ocalone, otaczane opieką i ochroną. Drzewa nie mówią, ale dzięki konkursowi możemy o nich usłyszeć i poznać wspaniałe opisy zaangażowania obywatelskiego w ochronę drzew, a także przykłady zarządzania miejską zielenią z dbałością o drzewa – czytamy w komunikacie Klubu Gaja.

 

Podkarpacie reprezentuje Dąb Fredry z Rzeszowa

W finałowym głosowaniu Podkarpacie reprezentuje Dąb Fredry z Rzeszowa. Jest to drzewo, które w 2019 roku zostało uratowane przed wycinką przez Irenę Paterek oraz Irenę Cymbalistę.

Wycinka miała być związana z remontem drogowym w okolicy rzeszowskiej siedziby ZUS-u. W wyniku akcji utworzyła się grupa aktywistów funkcjonująca pod nazwą „Nie oddamy Dębu Fredry”, która na bieżąco monitoruje działalność miasta w zakresie ochrony zieleni. Grupa ta zgłosiła też drzewo do konkursu.

Dąb znajduje się przed blokiem przy ulicy Fredry 5 w Rzeszowie. Jest to dąb szypułkowy, mający 200 lat. Jego wysokość wynosi 20 metrów, a obwód 320 centymetrów.

Cieszy nas ilość zgłoszeń, ale zarazem niepokoi liczba drzew zagrożonych wycięciem. Dzieje się coś niedobrego. Z całego kraju spływają do nas informacje o pozbywaniu się w szczególności starych i dorodnych drzew. Zgłoszenie takich drzew do naszego konkursu często jest dla nich ostatnią szansą na ratunek. Mam nadzieję, że poznanie wzruszających opowieści o tych drzewach, przyczyni się do większej empatii dla przyrody. Serdecznie gratuluję wszystkim finalistom – mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

 

Rzeszów zwyciężał już w 2019 roku

Po tytuł Drzewa Roku 2019 sięgnął ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa. Bez rośnie na skwerze między blokami przy ulicy Grodzisko 5. Rzeszowski bez czarny to unikatowy okaz przyrodniczy, który przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku.

 

Jak głosować?

Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów. Zagłosować można na stronie  www.drzeworoku.pl

Konkurs kończy się 30 czerwca o północy, a zwycięzcę poznamy już 1 lipca o godzinie 12:00. Będzie on reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the Year w 2022 roku.

 

Źródło: red., Klub Gaja

 

22-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)