REKLAMA

Koniec ferii. Czas na szkołę.

RZESZÓW. Dziś pierwszy dzień szkoły po zimowych feriach. Do ławek na Podkarpaciu wróciło ponad 350 tys dzieci i młodzieży. Okres ostatnich dwóch tygodni zdaniem Kuratora Oświaty minął spokojnie, jednak na brak obowiązków w tym sezonie nie narzekała policja, która przeprowadzała systematyczne kontrole.

przedszkole1

Kurator: Bez skarg i problemów.

Tegoroczne zimowe ferie na Podkarpaciu rozpoczęły się 20 stycznia. W domach, na zimowiskach i obozach przebywało ponad 350 dzieci i młodzieży. Kuratorium Oświaty w Rzeszowie podczas tego sezonu zanotowało 185. różnych form wypoczynku. Sprawdzano co dziesiątą z nich. Zdaniem kuratora tegoroczne ferie wypadły spokojnie, ale nie obyło się bez drobnych niedociągnięć. W tym roku na szczęście nie było żadnych skarg ze strony dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.

Po wypoczynku uczniów z Podkarpacia przyszedł teraz czas na inne województwa Polski. Ferie rozpoczynają się m.in. w województwie lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Pracowite dwa tygodnie.

Czas ferii to zawsze pracowity okres dla funkcjonariuszy policji. Przez dwa tygodnie czuwali oni nad bezpieczeństwem najmłodszych. Sprawdzali m.in. stan trzeźwości kierowców, którzy zawozili dzieci na zimowiska oraz stan techniczny pojazdów, którymi podróżowali uczniowie. 20 stycznia odbyła się także akcja „Trzeźwy autobus” w ramach której policjanci ujawnili 6. nietrzeźwych kierowców oraz w stanie po użyciu alkoholu. Rekordzista został złapany na gorącym uczynku na dworcu PKS w Czudcu. 38-letni kierowca Mercedesa Sprintera w organizmie miał prawie 1,5 promila alkoholu. W takim stanie przewoził 14. pasażerów.

Podczas ferii zimowych policjanci nie byli widoczni tylko na drogach Podkarpacia, ale także odwiedzali zimowiska i ośrodki wypoczynkowe gdzie spotykali się z dziećmi. Funkcjonariusze mówili m.in. o zagrożeniach z jakimi mogą zetknąć się młodzi ludzie na feriach. Była mowa o zimowych zabawach, sposobach postępowania, gdy komuś stanie się krzywda, a także o tym, co zrobić by nie stać się ofiarą przestępstwa. Oczywiście było też rozmowy o bezpieczeństwie na drogach.

Tragedia na drogach.

Niestety podczas zimowego wypoczynku nie obyło się bez wypadków na drogach. Ten rok w porównaniu do ubiegłego nie wypadł najlepiej. Było więcej wypadków, więcej rannych i więcej ofiar śmiertelnych. Przez ostatnie dwa tygodnie na drogach województwa doszło do46 wypadków, w których ranne zostały 63 osoby, a 3 zginęły. Funkcjonariusze zatrzymali w sumie 90 nietrzeźwych kierowców. W 2013 roku podczas zimowych ferii w województwie podkarpackim doszło do 42 wypadków, w których rannych zostało 56 osób, a 2 zginęły. Policjanci zatrzymali 208 nietrzeźwych kierowców.

 

 

 

03-02-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

koniec-ferii-czas-na-szkole