REKLAMA

Komisja Europejska dopuściła do obrotu szczepionkę Moderny

EUROPA, POLSKA.  W środę 6 stycznia Komisja Europejska zatwierdziła do obrotu drugą w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19. Jest to szczepionka firmy Moderna. Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski poinformował PAP, że w przyszłym tygodniu można się spodziewać jej dostaw do Polski.

pexels-photo-5863389

Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe

W środę 6 stycznia Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia w Unii Europejskiej nowej szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna. Tego samego dnia szczepionka została dopuszczona do obrotu przez Komisję Europejską.

Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko Covid-19. Zatwierdziliśmy szczepionkę Moderny; to druga szczepionka zatwierdzona w UE. Europa zabezpieczyła dotychczas 2 mld dawek potencjalnych szczepionek – to więcej niż wystarczająco, by chronić nas wszystkich – poinformowała na Twitterze przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

 

Nowa szczepionka niebawem w Polsce

W przyszłym tygodniu spodziewamy się pierwszej dostawy szczepionek firmy Moderna, która powinna wynieść około 29 tysięcy dawek – powiedział dla PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Prezes ARM dodał, że nowa szczepionka może być przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza do 30 dni. Dla porównania, szczepionka firm Pfizer-BioNTech jest przechowywana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, co o wiele bardziej utrudnia jej transport.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podkreślił w rozmowie z PAP, że do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tysięcy dawek szczepionki firmy Moderna. Jak dodał, jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tysięcy sztuk szczepionki tej firmy.

Jak podaje PAP: – Obie szczepionki, zarówno firmy Moderna, jak i Pfizer-BioNTech działają tak samo. Zawierają tak zwany matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2. Sam mRNA znajduje się w osłonie lipidowej, wnika do komórki i uruchamia w rybosomach produkcję białka, które z kolei wywołuje reakcje odpornościową układu immunologicznego zaszczepionej osoby.

Źródło: red., PAP, Twitter

06-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

komisja-europejska-dopuscila-nowa-szczepionke-przeciw-covid-19-3144-00r2kc