REKLAMA

Kolejny sukces przewodników psów z rzeszowskiej komendy

I w tym roku, udział w szkoleniu zespołów przewodników psów służbowych, zakończył się sukcesem rzeszowskich policjantów. Poziom reprezentowany przez naszą drużynę został oceniony bardzo wysoko. W swojej kategorii najlepszymi okazali się mł. asp. Bartłomiej Ciupak i jego podopieczny Krak. Oprócz policjantów szkoleniu uczestniczyli przewodnicy z formacji mundurowych z całego kraju.

pies_1

Krak – najlepszy w swojej kategorii, z dyplomem i pucharem

Szkolenia organizowane są cyklicznie przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. W tym roku szkolenie odbyło się w dniach od 8 do 10 września w Sulejowie. Uczestniczyły w nim zespoły przewodników z psami patrolowo-tropiącymi, patrolowymi, wyszkolonymi do wykrywania zapachów narkotyków i materiałów wybuchowych z Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Miejskiej i Policji. Szkolenie prowadzili instruktorzy z ramienia organizatora.

W tegorocznej edycji szkolenia uczestniczyły trzy zespoły z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie w składzie: st. sierż. Karolina Wielg z psem patrolowo-tropiącym – Nitro i mł. asp. Bartłomiej Ciupak z psem Krakiem, który wyszkolony jest do wykrywania zapachów narkotyków oraz debiutujący w szkoleniu sierż. szt. Łukasz Koguc z psem Mim, wyszkolonym do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych.

Mł. asp. Bartłomiej Ciupak i Krak, którzy po raz trzeci brali udział w szkoleniu, w swojej kategorii wykrywania zapachów narkotyków, okazali się najlepsi. Wartym podkreślenia jest fakt, że w opinii prowadzących szkolenie instruktorów, cały zespół z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, zaprezentował bardzo wysoki poziom wyszkolenia. Więcej o osiągnięciach przewodników psów z rzeszowskiej komendy można przeczytać tutaj

Na co dzień prace policjantów wspierają czworonogi:

  • Nitro, owczarek belgijski malinois, 2-letnim psem patrolowo tropiącym;
  • Krak, 5-letnim owczarek niemiecki, jest psem wyszkolonym do wykrywania zapachów narkotyków;
  • Mim, jest 4-letnim owczarkiem belgijskim malinois, wyszkolonym do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych.

Obydwa psy specjalne tj. Krak i Mim zostały zakupione ze środków przekazanych przez Prezydenta Rzeszowa na Fundusz Wsparcia Policji.

Oprócz codziennych obowiązków, takich jak służba patrolowa, zabezpieczenie imprez sportowych, poszukiwaniu osób lub substancji zabronionych, przewodnicy i ich podopieczni uczestniczą w działaniach profilaktycznych. Ich udział w spotkaniach z młodzieżą i dziećmi są dużą atrakcją i robią wrażenie na uczestnikach.

Źródło: KMP Rzeszów

Autor: Amelia Krupik

18-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)