REKLAMA

Kolejne prawa doktoryzowania na Uniwersytecie Rzeszowskim. Czy to wystarczy by uczelnia pozostała uniwersytetem?

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski zdobył kolejne uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora – to już 10 dyscyplina. Czy to wystarczy aby Uniwersytet stał się w pełni uczelnią akademicką?

uniwersytet

 

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów na podstawie ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, podjęła decyzję o przyznaniu z dniem 29 września 2014 r. Wydziałowi Socjologiczno-Historycznemu Uniwersytetu Rzeszowskiego uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia.

Wniosek został złożony pod kierownictwem dr hab. prof. UR Przemysława Paczkowskiego, Dyrektora Instytut Filozofii w lutym 2014 r. i od razu zakończył się sukcesem. Studia doktoranckie na kierunku filozofia ruszą jeszcze w tym roku akademickim 2014/2015 w semestrze letnimmówi prof. dr hab. Przemysław Paczkowskidalej dodaje filozofia jest najbardziej reprezentatywną dla dziedziny humanistyki dyscypliną. Studia III stopnia z filozofii na UR to jest pewien prestiż dla uczelni. Mamy nadzieję na to, że na studia doktoranckie z filozofii będą przychodzili również absolwenci innych kierunków, bo są to studia dla wszystkich, nie tylko filozofów.

Jeżeli ktoś skończył np. matematykę, fizykę, ekonomię to będzie mógł skorzystać z takich studiów. Dla takich studentów przewidziane będą przedmioty, które pozwolą mu uzupełnić wiedzę z filozofii potrzebną do robienia doktoratu.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Rzeszowski do 30.06.2016 r. aby utrzymać wyraz „uniwersytet” w nazwie uczelni musi posiadać uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dziesięciu dyscyplinach, w tym co najmniej po dwa uprawnienia w każdej z następujących grup dziedzin nauki:

  • humanistycznych, prawnych, ekonomicznych lub teologicznych;
  • matematycznych, fizycznych, nauk o Ziemi lub technicznych;
  • biologicznych, medycznych, chemicznych, farmaceutycznych, rolniczych lub weterynaryjnych

Aktualnie Uniwersytet Rzeszowski posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w 10 dyscyplinach. Jednak nawet pozytywna decyzja to za mało, uczelni będzie brakować w dalszym ciągu jednej dyscypliny z dziedzin nauk matematycznych, fizycznych, nauk o Ziemi lub technicznych. Uczelnia posiada prawa w dyscyplinie fizyka w związku z tym będzie starać się o uprawnienia do nadawania stopnia naukowego w dziedzinie nauk matematycznych. Wniosek zostanie złożony  w tym roku akademickimmówi Rzecznik UR, Grzegorz Kolasiński.

Uczelnia nie poprzestaje w swoich dążeniach do zdobycia minimum ustawowego aby być dalej Uniwersytetem. Cały czas będziemy starać się o uprawnienia w innych dyscyplinach aby Uniwersytet Rzeszowski stał się w pełni uczelnią akademicką – mówi Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Uniwersytet Rzeszowski złożył już kolejny wniosek o prawa doktoryzowania na kierunku prawo a do końca roku chce wystąpić z kolejnymi wnioskami w dyscyplinach: sztuki piękne i ekonomia.

24-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

kolejne-prawa-doktoryzowania-na-uniwersytecie-rzeszowskim-czy-to-wystarczy-by-uczelnia-pozostala-uniwersytetem-ap007