REKLAMA

KE zbada legalność przepisów o płacy minimalnej w transporcie

PODKARPACIE. Dziś Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu przeciwko Niemcom procedury o naruszenie unijnego prawa za przepisy o płacy minimalnej w transporcie.

 

Przewoźnicy protestowali

W marcu przewoźnicy protestowali w Rzeszowie przeciwko wprowadzeniu niemieckich przepisów.

Cieszę się, że w dniu dzisiejszym Komisja Europejska ogłosiła wszczęcie procedury naruszenia w sprawie niemieckiej ustawy o płacy minimalnej (MiLoG). Potwierdza to stanowisko polskiej delegacji i innych krajów członkowskich, które od samego początku sygnalizowały, że ustawa o minimalnej stawce za godzinę jest niezgodna z Traktatem UE oraz organiczna swobodny przepływ towarów i usług. Miejmy nadzieję, że procedura ta zakończy się szybko i z korzyścią dla polskich firm transportowych – mówi  Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego, członkini Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego.

W komunikacie prasowym komisji czytamy, że zastosowanie niemieckim przepisów do tranzytu jest nieuzasadnione i tworzy nieproporcjonalne bariery administracyjne, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Komisja Europejska uważa również, że dostępne są inne, bardziej uzasadnione środki zapewniające ochronę socjalną pracowników oraz zachowanie uczciwej konkurencji, bez jednoczesnego ograniczenia swobody przepływu towarów i usług.

Władze niemieckie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi Komisji Europejskiej.

Ogólnopolski protest przewoźników odbył się w marcu.

– Walczymy przeciwko stawce minimalnej 8,5 euro w Niemczech, bo jeśli ona będzie obowiązywała polskich przewoźników, w połączeniu z nocnymi ryczałtami za nocleg, które musimy płacić polskim kierowcom, po prostu przestaniemy  być konkurencyjni w stosunku do innych przewoźników. Nasze koszty pracy wzrosną o 15 proc. i wówczas nie będziemy w stanie konkurować z innymi przewoźnikami z takich krajów jak Litwa, Łotwa, Estonia czy Rumunia, a prawdopodobnie też Niemcy – wyjaśniał Robert Hnat, podkarpacki koordynator Ogólnopolskiego Protestu Przewoźników.

ZOBACZ TEŻ:

Przewoźnicy protestowali w Rzeszowie. „Polskie firmy będą bankrutować!” [ZDJĘCIA]

20-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)