REKLAMA

Jutro ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2015

RZESZÓW. W poniedziałek (14.07) mija termin oddawania głosów na projekty Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Waldemar Szumny, zasiadający w komisji weryfikującej projekty powiedział nam, że zauważył niewielkie zainteresowanie głosowaniem.

– Widać wyraźnie, że miasto nie nagłośniło w dostateczny sposób samej idei budżetu obywatelskiego. Gdyby nie zapał mediów, to w ogóle nie słychać by było o takiej formie partycypowania mieszkańców we władzy – dodaje Waldemar Szumny.

Radny zauważa, że  zupełnie odmiennie temat ten wygląda w innych miejscach w kraju – tam często władza lokalna zachęca gorąco ludzi do angażowania się w przedsięwzięcie. Na projekty RBO można głosować od 24 czerwca. W drugiej edycji do wydania będzie 6,5 mln złotych, z czego 500 tys. zł zagwarantowane jest na zadania społeczne: sportowe, edukacyjne, kulturalne, czyli tzw. projekty miękkie. Budżet nowej edycji RBO jest zwiększony o 1,5 mln zł. W tym roku zgłoszono 98 wniosków, a do głosowania dopuszczono 51 projektów podzielonych na część inwestycyjną (36) i projekty miękkie (15).

Przy okazji rozmowy na temat RBO 2015 Waldemar Szumny zwrócił uwagę na rozdzielenie środków finansowych na osiedla. To działanie stosowane jest w wielu miastach. Pozwala ono w większym stopniu angażować społeczności lokalne, gdyż mają one zapewnione wtedy zrealizowanie zadań na swoim terenie. Łatwiej jest pobudzać ludzi do aktywności, gdy mają świadomość pewności wygranej. – Być może w przypadku naszego miasta warto połączyć (pogrupować) osiedla, a może – wzorem np. Łodzi – zostawić określoną kwotę na tzw. zadania ogólnomiejskie, jak również zapewnić gwarantowaną pulę na inicjatywy osiedlowe. Na pewno należy unikać przy tym rozwiązań wzbudzających wielkie kontrowersje i powodujących znaczące napięcia lokalne, dlatego zaproponowany algorytm podziału pieniędzy musi być uczciwy i odbierany jako sprawiedliwy – podkreśla radny.

Głosować może każdy, kto ma meldunek w  Rzeszowie i skończone 16 lat. Jedna osoba może oddać głos na maksymalnie dwa różne zadania z dowolnej kategorii, poprzez wpisanie numerów zadań.

Wypełniony formularz można wrzucić do urny w jednym z dowolnych punktów do głosowania: siedzibach rad osiedlowych, w ratuszu, w biurze Rady Miasta Rzeszowa przy al. Pod Kasztanami oraz Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach.

ratusz2

13-07-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Tagi:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

jutro-ostatni-dzien-glosowania-na-projekty-rbo-2015