REKLAMA

Jubileusz u rzeszowskich bernardynów

RZESZÓW. Już w najbliższy czwartek 15 sierpnia minie 500 rocznica objawień Matki Bożej w Rzeszowie. 15 sierpnia 1513 roku Matka Boża objawiła się Jakubowi Ado. Z tej okazji w rzeszowskiej bazylice oo. Bernardynów 15 sierpnia, będzie odprawiona msza św. pod przewodnictwem abp Edward Nowaka z Rzymu.

Główne uroczystości związane z jubileuszem dopiero we wrześniu. W tym m.in. msza św. w nowych ogrodach bernardyńskich (12 września) pod przewodnictwem ks. abp. lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Będzie to zarazem pierwsza uroczystość religijna w nowo powstałych ogrodach. Natomiast obchody jubileuszowe przewidziane są w dniach od 7 do 12 września. 12 września  odbędzie się ponowna koronacja  Matki Bożej i dzieciątka Jezus. Dlaczego dojdzie do ponownej koronacji figury MB? Kilka lat temu lipowa figura została poddana gruntownej  renowacji.  Wtedy stwierdzono, że zostały z niej usunięte, nie wiadomo kiedy, drewniane sterczyny. Te sterczyny przywrócono i w związku z tym dotychczasowa korona przestała pasować. Pojawiła się konieczność wykonani nowej korony, która będzie pasowała na pierwotną figurę. Uroczystości koronacji będzie przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Jego udział jest także nawiązaniem historycznym, gdyż 250 lat temu pierwszej koronacji Matki Bożej Rzeszowskiej dokonał bp Sierakowski ze Lwowa.

 

12-08-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

jubileusz-u-rzeszowskich-bernardynow