REKLAMA

Jest wniosek ZRID na przebudowę ronda Pobitno

RZESZÓW / PODKARPACIE. Pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, Marek Bajdak złożył do wojewody wniosek o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczący przebudowy ronda Pobitno. Chodzi o uzyskanie pozwolenia na budowę wielopoziomowego skrzyżowania ulic: Lwowskiej, al. Armii Krajowej, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Przechwytywanie_6

Foto: screenshot / Mosty Gdańsk

 

Rondo Pobitno zostanie przebudowane, aby usprawnić ruch w tej części miasta, upłynnić go, a przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo na jednym z najbardziej obciążonych w Rzeszowie skrzyżowań.

Wniosek miał być złożony jeszcze w ubiegłym roku, jednak dopiero teraz udało się dopracować dokumentację, aby można było się starać o pozwolenie na budowę. Pieniądze na wykup gruntów, które będą potrzebne do realizacji tego zadania są zabezpieczone w budżecie miasta. Na szczęście nie jest to duża kwota, około 1,6 miliona złotych – mówi pełniący funkcję prezydenta Marek Bajdak.

– Bez wątpienia Rzeszów potrzebuje nowych rozwiązań komunikacyjnych. Rondo Pobitno – ze względu na swoją lokalizację – to jedno ze strategicznych i najbardziej przeciążonych skrzyżowań, dlatego planowana przez miasto inwestycja jest niezwykle istotna z punktu widzenia poprawy płynności ruchu oraz bezpieczeństwa drogowego. Rozwiązanie projektowe w postaci tunelu będzie zdecydowanie wygodniejsze dla kierowców, a jednocześnie nie będzie też uciążliwe dla okolicznych mieszkańców – podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

rondo_pobitno1
Foto: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

 

Zakres prac obejmuje budowę oraz rozbudowę dróg na długości około 1,2 kilometra. Największą zmianą będzie budowa otwartego tunelu pod jezdniami ronda wraz z wykonaniem dwujezdniowej drogi o długości 640 m w ciągu dróg: al. Armii Krajowej i al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, czyli w układzie północ – południe.

Zgodnie z opracowaniem architektonicznym tunel będzie miał około 200 metrów długości i będzie się zaczynał w okolicach skarbca Narodowego Banku Polskiego przy al. Armii Krajowej, a kończył na skrzyżowaniu z ul. Morgową. Dodatkowo pasy drogowe na rondzie zostaną poszerzone do szerokości 5,5 metra.

 

Inwestycja wymaga także przebudowy, budowy oraz rozbudowy dróg krzyżujących się na rondzie Pobitno. Chodzi nie tylko o główne arterie czyli al. Armii Krajowej, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego i ul. Lwowską, ale także o ul. Morgową i Konfederatów Barskich. W kierunku ul. Morgowej powstanie dodatkowo prawoskręt. Przebudowana zostanie także sygnalizacja świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Morgowej, al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, Konfederatów Barskich.

Dla pieszych oraz rowerzystów powstaną oddzielne kładki oraz ścieżki rowerowe, które pozwolą na bezpieczne przechodzenie i jazdę rowerem w okolicach ronda. Powstaną też ekrany akustyczne, odwodnienie dróg, przebudowane zostaną drogi dojazdowe do ronda, aby usprawnić komunikację wokół samego ronda i umożliwić obsługę tego terenu.

Koszt inwestycji to około 120 milionów złotych. Na wydanie decyzji ZRID służby wojewody mają 90 dni.

 

Rondo Pobitno znajduje się we wschodniej części miasta. Jest to rondo 4-wlotowe. W relacji wschód-zachód przez rondo przebiega ulica Lwowska, która łączy centrum miasta z wyjazdem z Rzeszowa w kierunku Jarosławia.

Od strony południowej do ronda biegnie aleja Armii Krajowej, która poza przejmowaniem ruchu lokalnego, pełni rolę obwodnicy tej części miasta. A od strony północnej aleja Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego – droga, która poza przejmowaniem ruchu lokalnego, pełni rolę łącznika miasta z autostradą A4 oraz drogą ekspresową S19.

 

 

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

Video: Marek Ustrobiński / Facebook

20-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)