REKLAMA

Jest pomysł, aby na rzeszowskich Bulwarach powstała Planetostrada

RZESZÓW. Pomysł na zbudowanie Planetostrady wystosowało Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes.

Modele Układu Słonecznego, z którymi mamy do czynienia w książkach czy filmach, zwykle przekłamują rzeczywistość, bo nie pokazują w prawdziwych proporcjach wielkości planet i ich położenia względem siebie. Dzieje się tak z powodu różnicy wielkości między planetami Układu Słonecznego i gigantycznych odległości między nimi. Co jest potrzebne do zbudowania Planetostrady? Okazuje się, że nie tak wiele: wystarczy 4,5-km odcinek prostej drogi lub ścieżki, wzdłuż którego zostaną umieszczone modele planet. W Rzeszowie idealnym miejscem do tego – zdaniem pomysłodawców – byłyby tereny nad Wisłokiem. I tak, gdyby model Słońca umieścić na pasie zieleni w okolicach Starego Cmentarza to najdalej położona względem niego planeta Układu Słonecznego – Neptun – musiałaby zostać umieszczona na pasie zieleni obok ciągu pieszego biegnącego wzdłuż zalewu. Po drodze mijalibyśmy przystanki z modelami: Merkurego – 58 m od Słońca, Wenus – 108,1 m dalej, i kolejno Ziemi i Marsa. W Olszynkach byłby Jowisz, na bulwarach – Saturn, a w okolicach parkingu przy ul. Żeglarskiej – Uran.

Planetostrada z pewnością byłaby znakomitym miejscem do zajęć z uczniami lub studentami a i  nie lada atrakcją dla samych mieszkańców Rzeszowa.

10-07-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:


Poprzedni artykuł:
«
Następny artykuł:
»Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.