REKLAMA

Jest parking. To dopiero początek

PODKARPACIE. Parking w obrębie przystanku kolejowego Krosno–Polanka to pierwsza na Podkarpaciu inwestycja zrealizowana przy wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Kolejowego. Dziś odbyło się uroczyste oddanie i poświęcenie inwestycji.

r

foto: www.podkarpackie.pl

Wziął w nim udział marszałek Władysław Ortyl, a także prezydent Krosna Piotr Przytocki wraz z zastępcą Tomaszem Solińskim.

Inwestycja, jest niewielka, ale niezwykle ważna, bo taki właśnie jest nasz Fundusz Kolejowy. Dziękuję panu prezydentowi, za współdziałanie w ramach tego kolejowego projektu. Chcemy jak najbardziej ułatwić podróżowanie koleją naszym pasażerom i po to są właśnie te małe inwestycje. Zależy nam na każdym pasażerze, który podróżuje Przewozami Regionalnymi. Wcześniej nie było lidera, który by przeprowadzał takie niewielkie przedsięwzięcia i myślę, że powstanie funduszu tę barierę przełamało. Dziękuję wszystkim samorządom, które są w tym funduszu i liczę, że nieraz spotkamy się jeszcze na otwarciu czy to parkingu czy wiaty przystankowej, a może krótkiej ścieżki czy drogi do dworca czy peronu  – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

– Fundusz to przedsięwzięcie, które powstało z inicjatywy pana marszałka. Chcielibyśmy, że takie obiekty jak ten dzisiaj oddawany powstawały. Dziękujemy za wspólne projekty, które podejmujemy, mamy jeszcze wspólnie wiele do zrobienia, ale podchodzimy do tych inwetycji z dużym optymizmem  – powiedział Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Tradycyjną wstęgę wraz z marszałkiem przecięli wspomniani prezydenci Krosna, a także wiceprzewodniczący Rady Miasta Krosna Zdzisław Dudycz, prywatnie mieszkaniec dzielnicy Polanka. Parking poświęcił ks. prałat Jan Kutyna, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski.

Zakres prac wykonanych w Krośnie obejmował przebudowę zjazdu publicznego, budowę jezdni i miejsc postojowych, odwodnienia i oświetlenia parkingu. Koszt inwestycji wyniósł  około 141,5 tys. zł brutto. Na jej realizację miasto otrzymało dotację celową ze środków Województwa Podkarpackiego oraz gmin Jedlicze, Sanok i Zagórz. Kwota wsparcia wyniosła łącznie 40 000 zł.

Wojewódzki Fundusz Kolejowy jest wspólną inicjatywą Województwa Podkarpackiego oraz poszczególnych Jednostek Samorządu Terytorialnego zlokalizowanych wzdłuż przebiegu linii kolejowych zakładającą wzajemne współdziałanie i pomoc finansową w realizacji zadań inwestycyjnych tj. budowa zadaszeń (wiat przystankowych), ścieżek dojścia i dróg dojazdowych, parkingów, oświetlenia przystanków, miejsc do siedzenia (ławek), podjazdów dla osób niepełnosprawnych, stojaków rowerowych itp.

Samorządy uczestniczące w projekcie realizują inwestycje na swoim terenie w oparciu o środki finansowe przekazane przez pozostałe inne zainteresowane jednostki samorządowe zlokalizowane wzdłuż danej linii kolejowej oraz przez Województwo Podkarpackie.

Uczestnicy projektu zadeklarowali stałą kwotę wkładu finansowego w formie dotacji celowej w wysokości 20 000 zł na rok, przekazywanej na podstawie stosownych umów o wzajemnej pomocy finansowej. Dotychczas podpisano umowy dotyczące przekazania przez Województwo Podkarpackie dotacji celowej z miastami: Stalowa Wola i Krosno, oraz gminami: Głogów Małopolski, Boguchwała, Miejsce Piastowe, Sędziszów Młp. i Horyniec Zdrój.

Łącznie w ww. projekcie uczestniczy 30 Jednostek Samorządu Terytorialnego.

Zakończenie projektu pt. Wojewódzki Fundusz Kolejowy” w obecnej edycji przewiduje się w roku 2019. Do tego czasu będą realizowane zadania inwestycyjne w ramach ww. projektu równolegle do prac modernizacyjno-rewitalizacyjnych realizowanych przez Zarządcę Infrastruktury tj. PKP PLK S.A., co w efekcie pozwoli osiągnąć zadowalający stan punktów przesiadkowych.

Łączne zaangażowane nakłady finansowe na realizację w 2016 r. dla 9 zadań inwestycyjnych wynoszą : 510 000 zł , w tym na poszczególnych liniach:

Linia nr 68 – 40 000 zł

Linia nr 71 – 50 000 zł

Linia nr 101 – 80 000 zł

Linia nr 106 – 140 000 zł

Linia nr 108 – 80 000 zł

Linia nr 91 część wschodnia – 40 000 zł

Linia nr 91 część zachodnia – 80 000 zł

za: www.podkarpackie.pl

01-12-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

jest-parking-to-dopiero-poczatek