REKLAMA

Jesienna strategia walki z epidemią koronawirusa

Zagrożenie epidemiologiczne w Polsce nadal występuje. Aby sprostać wyzwaniom w kolejnych miesiącach, zostały wprowadzone dwie kluczowe zmiany:

1. Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania.
Działania medyczne lekarzy rodzinnych będą uzależnione od wyniku testu. Gdy będzie ujemny – pacjent pozostanie pod opieką lekarza POZ, jeżeli pozytywny z objawami – pacjent zostanie skierowany do placówki zajmującej się leczeniem chorób zakaźnych. W środę Podkarpacki NFZ przekazał do wszystkich placówek POZ informacje Ministerstwa Zdrowia dotyczące szczegółów odnoszących się do tej sprawy.

nfzz
Materiały te wyjaśniają kilka sytuacji, które z pewnością pojawią się w większości placówek POZ i dotyczą postępowania z pacjentem samodzielnie poruszającym się i takim, który pozostaje leżący w domu oraz pacjentów z typowymi objawami koronawirusa, i tych których objawy mogą jedynie sugerować zachorowanie. Lekarze POZ otrzymali oprócz wytycznych, również grafiki przedstawiające krok po kroku sposób postępowania, współpracy ze szpitalami i stacjami sanitarno-epidemiologicznymi oraz sposób informowania pacjentów o wynikach badań i krokach, które powinni podjąć w następnej kolejności.

2. Utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego:
a. Pierwszy poziom obejmujący szpitale będące w tzw. sieci szpitali. – w Polsce jest ich ponad 600, a 23 na terenie Podkarpacia z kilkudziesięcioma łóżkami przeznaczonymi dla osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19.

b. Drugi poziom przeznaczony jest dla osób zarażonych koronawirusem, bez poważnych chorób współistniejących. W jego skład wchodzą placówki z oddziałami zakaźnymi. Na terenie Polski znajduje się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora. W województwie podkarpackim będzie to 7 szpitali:
– Zespół Opieki Zdrowotnej w Dębicy
– Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu
– Szpital Specjalistyczny w Jaśle
– Szpital Specjalistyczny im. Edmunda Biernackiego w Mielcu
– Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku
– Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
– Centrum Medyczne w Łańcucie

Łączna liczba łóżek na terenie naszego województwa to niemal 300. Placówki te stanowią podstawowe miejsce leczenia pacjentów z SARS-CoV-2 o ile oczywiście będzie niezbędna hospitalizacja.

c. Trzeci poziom przeznaczony jest dla pacjentów z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc w Polsce.

Województwo podkarpackie posiada dwa szpitale na tym poziomie – Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu.

Powyższe decyzje nie są niezmienne, mogą podlegać modyfikacjom w oparciu o zmieniającą się sytuację. To samo dotyczy liczby łóżek, których ilość będzie dostosowywana do aktualnych potrzeb. Mimo podziału szpitali na trzy poziomy, drzwi oddziałów zostają otwarte dla wszystkich pacjentów planowych. Zarówno w przypadku poważnych operacji jak i drobnych zabiegów.

Ponadto, zwiększaniu będzie również ulegać sieć punktów pobrań wraz z wydłużenie ich czasu pracy. Obecnie na terenie Podkarpacia badanie można wykonać w 23 miejscach: Brzozów, Dębica, Jarosław, Jasło, Kolbuszowa, Krosno, Lesko, Leżajsk, Lubaczów, Łańcut, Mielec, Nowa Dęba, Przemyśl, Przeworsk, 3 punkty w Rzeszowie, Sanok, Sędziszów Młp., Stalowa Wola, Strzyżów, Tarnobrzeg oraz Ustrzyki Dolne.

Jednak niezmiennie fundamentalne w walce z koronawirusem są działania prewencyjne. #DDM Dezynfekcja, dystans i maseczki: #MaskujSię.

Źródło: Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Autor: Amelia Krupik

 

24-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.