REKLAMA

Jesienna pogoda powoduje, że warunki na drogach są coraz trudniejsze

Jesienna pogoda powoduje, że warunki na drogach są coraz trudniejsze. W tym okresie na wypadki szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści. Dlatego przemyscy policjanci apelują do tej grupy uczestników ruchu drogowego, aby przez całą jesień i zimę, używali elementów odblaskowych. Z kolei kierowcy muszą pamiętać, że na mokrej nawierzchni droga hamowania się wydłuża.

Polna Droga, Las, Drogi, Kraju, Obszarów Wiejskich

Jesienna aura sprawia, że wcześniej zapadający zmierzch, opady deszczu, czy też gęste mgły, powodują wzrost zdarzeń drogowych, zwłaszcza z udziałem pieszych i rowerzystów. Jest to głównie związane z pogarszającą się widocznością na drogach. Dlatego przemyscy policjanci ruchu drogowego, apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę.

Pamiętajmy, że jezdnia w połączeniu z opadami atmosferycznymi i zalegającymi na drodze liśćmi jest śliska i znacznie wydłuża się droga hamowania. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, “wchodzenie w zakręt” staje się dużo bardziej niebezpieczne.

Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie niechronieni uczestnicy ruchu. Właśnie o tej porze roku istotne jest, aby byli oni widoczni na drodze. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków, bez względu na to czy poruszamy się w terenie zabudowanym czy też nie. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą wracają ze szkoły. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska  sprawią, że  kierowca nadjeżdżającego pojazdu w porę nas zauważy. Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny w światłach pojazdu już z odległości 120 – 150 metrów, a osoba, która nie ma odblasków z około 20 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować bezpiecznie hamując. W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą wracają ze szkoły.

Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania w sytuacji, gdy zachowanie uczestnika ruchu wskazuje, że może on spowodować zagrożenie. Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy obserwować drogę, aby w odpowiednim momencie zareagować gdy ktoś będzie próbował złamać przepisy, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu czy – w przypadku pieszych – przebiec przez jezdnię.

Źródło: KMP Przemyśl

30-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

jesienna-pogoda-powoduje-ze-warunki-na-drogach-sa-coraz-trudniejsze-324