REKLAMA

Jastrząb gołębiarz i myszołów w Budomierzu, pijawki w Medyce (ZDJĘCIA)

BUDOMIERZ, MEDYKA / PODKARPACIE. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali na przejściu granicznym w Budomierzu spreparowane okazy jastrzębia gołębiarza oraz myszołowa zwyczajnego, objęte ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Do udaremnienia przemytu spreparowanych ptaków doszło podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu marki Mercedes. Pojazdem podróżowało dwoje obywatel Ukrainy (kobieta i mężczyzna).

W trakcie rewizji pojazdu i bagaży okazało się, że podróżni przewożą bez wymaganych pozwoleń dwa spreparowane okazy chronionych ptaków. Jastrząb gołębiarz (accipiter gentilis) oraz myszołów zwyczajny (buteo buteo) wpisane są na listę okazów zagrożonych wyginięciem (zał. A, Konwencja Waszyngtońska CITES) i do ich legalnego przewozu przez granicę niezbędne są odpowiednie pozwolenia.

Nie był to jedyny towar niezgłoszony do kontroli, ponieważ okazało się, że w bagażach podróżnych znajdują się także handlowe ilości odzieży- ponad pół tysiąca skarpet oznaczonych chronionym logo znanych światowych producentów.

Na chronione, tym razem żywe okazy natrafili podczas kontroli także funkcjonariusze KAS na przejściu granicznym w Medyce. 100 pijawek lekarskich * próbował wwieźć do Polski w swym bagażu obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę.

W obydwu przypadkach, sprawcy przemytu poniosą odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Okazy w rozumieniu Konwencji CITES to nie tylko osobniki żywe, ale także okazy martwe i produkty pochodne np.: trofea, skóry, wyroby skórzane, koralowce/muszle i ich fragmenty (biżuteria, pamiątki), żywność, leki, wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca, drewna. Zatem warto pamiętać, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych.

* Hirudo verbana to gatunek pijawek lekarskich, chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). W całej UE pozyskiwanie ich z naturalnych środowisk jest zakazane. Amerykańska Agencja Żywności i Leków uznaje hirudoterapię (leczenie pijawkami) za lekarstwo (pijawka ssąc krew przekazuje do naszego organizmu około 60 związków chemicznych posiadających właściwości lecznicze takie jak m.in. hirudyna, antyelastyna, eglina, destabilaza). Jednakże oprócz leczniczych związków w trakcie hirudoterapii mogą zostać wprowadzone wirusy, bakterie, chorobotwórcze pasożyty. Wykorzystywane w zakładach hirudoterapii pijawki powinny pochodzić wyłącznie ze specjalistycznych hodowli. Używanie w leczeniu pijawek pochodzących z przemytu, naraża ludzi na wiele chorób i powikłań.

Źródło: KAS Oddział w Rzeszowie

06-09-2017

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)