REKLAMA

JASIONKA. Odwołano 5 połączeń z Wielką Brytanią

RZESZÓW, JASIONKA / PODKARPACIE. Od wtorku 22 grudnia br., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, rząd zawiesił loty z i do Wielkiej Brytanii. Port Lotniczy “Rzeszów-Jasionka” musiał tym samym zrezygnować z pięciu połączeń z brytyjskimi lotniskami.

108

Foto: Port Lotniczy “Rzeszów-Jasionka”

Od północy z poniedziałku na wtorek polski rząd zawiesił loty z Wielkiej Brytanii. Decyzja ta ma związek z wykryciem na wyspach nowej odmiany koronawirusa. Na podobne kroki zdecydowały się już inne kraje, jak choćby Niemcy, Holandia, Belgia, czy Francja.

Dla wielu Polaków, którzy planowali święta w swoich rodzinnych stronach to prawdziwy cios. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii przebywa obecnie około miliona naszych rodaków. Sporą cześć stanowią osoby pochodzące z Podkarpacia.

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – poinformował jeszcze w niedzielę na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Port Lotniczy “Rzeszów-Jasionka” nie będzie mógł obsługiwać lotów Ryanair do dokładnie pięciu brytyjskich lotnisk:

  • Rzeszów – Bristol (2 loty tygodniowo),
  • Rzeszów – East Midlands (2 loty tygodniowo),
  • Rzeszów – Londyn Luton (2 loty tygodniowo),
  • Rzeszów – Londyn Stansted (4 loty tygodniowo),
  • Rzeszów – Manchester (2 loty tygodniowo).

Według rozkładu lotów, ostatni samolot z Wielkiej Brytanii wylądował na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce w poniedziałek o godzinie 21:20, był to lot przewoźnika Ryanair z lotniska Londyn Stansted.

Decyzję podjęła Rada Ministrów. Przewoźnik, czyli linie Ryanair, się do niej stosuje. Taki jest powód, dla którego nie będzie u nas wspomnianych rejsów – wyjaśnia Szymon Taranda, rzecznik Portu Lotniczego “Rzeszów-Jasionka”.

Linie Ryanair zakomunikowały w oficjalnym oświadczeniu, że wszystkie osoby, które zarezerwowały loty w czasie od 20 do 24 grudnia br. będą mogły bezpłatnie zmienić termin rezerwacji lub ubiegać się o zwrot pieniędzy za zakupione bilety lotnicze.

W przypadku lotów do i z Wielkiej Brytanii w nadchodzących dniach od 20 do 24 grudnia, które są zakazane przez regulacje rządowe UE, wszyscy klienci, których to dotyczy, otrzymają powiadomienie e-mailem i będą im oferowane praktyczne alternatywy, w tym bezpłatną zmianę rezerwacji lub zwrot pieniędzy. (…) Jeśli którykolwiek z pasażerów na loty biznesowe nie chce podróżować w ciągu najbliższych 5 dni przed Bożym Narodzeniem, Ryanair umożliwi bezpłatne przeniesienie ich rezerwacji (bez opłaty za zmianę) na dowolny termin do 15 marca – zapewniają irlandzkie linie lotnicze.

 

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną zapytaliśmy rzecznika Portu Lotniczego “Rzeszów-Jasionka” o to, jakie loty pozostają w siatce połączeń z Rzeszowa.

W związku z wydanym zakazem lotów z Wielkiej Brytanii w chwili obecnej pozostają nam połączenia z/do Eindhoven realizowane przez Wizz Air przez okres świąteczno-noworoczny, a później najwcześniej od marca, z/do Dublina realizowane przez Ryanair oraz z/do Warszawy realizowane przez Polskie Linie Lotnicze LOT – mówi nam Szymon Taranda.

 

Wstrzymane loty nie tylko do Wielkiej Brytanii

22 grudnia 2020 roku, weszło w życie nowe Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku wydłużające do dnia 6 stycznia 2021 roku zakazy lotów w ruchu międzynarodowym – poinformował we wtorek Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Zakres zakazów dotyczy wykonywania lądowania cywilnych statków powietrznych na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących międzynarodowe loty z lotnisk położonych na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;
2) Czarnogóry;
3) Gruzji;
4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
5) Republiki Armenii;
6) Republiki Kosowa;
7) Republiki Macedonii Północnej;
8) Republiki Serbii;
9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork;
10) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Źródło: red. Rzeszów24.pl, Piotr Müller / Twitter, Ryanair, ulc.gov.pl

Oprac. Kacper Ciuba

22-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

jasionka-odwolano-5-polaczen-z-wielka-brytania-00r2kc