REKLAMA

Jaki pomysł na Rzeszów ma Prawo i Sprawiedliwość?

– W tym mieście wiele rzeczy można zrobić inaczej – mówił na konferencji “Polityka Miejska Prawa i Sprawiedliwości” poseł tej partii Wojciech Buczak. Podczas trzygodzinnego spotkania politycy PiS zaprezentowali własną wizję rozwoju stolicy Podkarpacia i całego podregionu.

pis1

Pochodzący z Podkarpacia wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak zapowiedział, że nowy rząd odejdzie od dotychczasowego modelu rozwoju tzw. dyfuzyjno-polaryzacyjnego, na którym “bonus” zyskiwały największe ośrodki w kraju, a traciły te mniejsze. Z kolei marszałek Władysław Ortyl – jeden z organizatorów konferencji – stwierdził, że sam Rzeszów nie zbuduje funkcji metropolitarnych i potrzebna do tego jest współpraca w ramach tzw. Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (tzw. ROF obejmuje Rzeszów i gminy z nim sąsiadujące.

Najdłuższe, bo aż 40-minutowe przemówienie wygłosił poseł Wojciech Buczak, który być może będzie kandydatem PiS na prezydenta Rzeszowa w 2018 roku. Były przewodniczący rzeszowskiej “Solidarności” skrytykował obecne władze miasta za agresywną politykę poszerzania granic. – Najlepszą metodą na rozwój jest dialog i współpraca, a nie dominacja (…) Zmiana granic jest oczywista i naturalna, ale pytanie w jaki sposób ma się to odbywać. Chodzi o poszanowanie sąsiednich gmin – powiedział.

Wojciech Buczak

– Bijącym sercem Rzeszowa nie jest galeria, ale WSK, Asecco i inne firmy, dzięki którym miasto się rozwija – kontynuował poseł. Buczak skrytykował również fakt, iż Rzeszow zaopatruje się w energię poza Rzeszowem, co ma wpływ na jej cenę.

Zdaniem byłego wicemarszałka województwa problemy komunikacyjne miasta może pomóc rozwiązać kolej. Buczak wskazał tu na planowaną Podmiejską Kolej Aglomeracyjną, a także możliwość utworzenia wspólnego biletu, na którym można by przejechać np. z Nowego Miasta do Rogoźnicy. Jeśli zaś chodzi o drogi, to jego zdaniem Rzeszów powinien być otoczony “ringiem”, który przejmie ruch tranzytowy i umożliwi przemieszczanie się między osiedlami. Poseł PiS mówił również o “zapomnianych dzielnicach przemysłowych”.

Szanse dla stolicy Podkarpacia Wojciech Buczak widzi również w intensyfikacji kontaktów międzynarodowych, a jako przykład podał miasto Missisaga w Kanadzie, w którym również rozwija się przemysł lotniczy. – Oni chcą mieć partnerstwo z Rzeszowem, ale ten temat stoi. Otwórzmy Rzeszów na dialog i współpracę – zakończył swoje wystąpienie poseł.

pis konferencja

Podczas konferencji “Polityka Miejska Prawa i Sprawiedliwości” wystąpili również: prof. Grzegorz Ślusarz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Cierpiał-Wolan z Głównego Urzędu Statystycznego oraz radny Rzeszowa Robert Kultys. Całość poprowadził Marcin Fijołek, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Miasta Rzeszowa.

ar

11-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:





Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

jaki-pomysl-na-rzeszow-ma-prawo-i-sprawiedliwosc00e4ar